Wagner

Kreu i Wagner i bën thirrje Putin t’i japë fund luftës

Shefi i grupit mercenar rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka shkaktuar bujë me një postim në Telegram për atë që potencialisht mund...

BE sanksionon grupin Wagner për luftën në Ukrainë

Bashkimi Evropian bëri të ditur të enjten, më 13 prill, se grupi mercenar rus Wagner është futur në listën evropiane të...

Bie qyteti ‘kyç’ në Ukrainë? Mercenarët e Wagner shpallin fitoren

Kreu i kompanisë së mercenarëve “Wagner” ka deklaruar se ka ngritur flamurin rus në bashkinë e qytetit të Bakhmutit, në Ukrainë. Në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar...

Kosova zbaton sanksionet e SHBA-së ndaj grupit të Wagner

Kosova ka përditësuar vendimin e saj për sanksione ndaj grupit rus të mercenarëve Wagner, duke i përshtatur ato me vendimin e...

Simbole të Wagner-it shihen në protestën e të djathtëve serbë në Beograd

Nën sloganin “Jo kapitullimit” dhe thirrjeve “Kosova është Serbi”, në Beograd të Serbisë më 17 mars u mbajt protesta kundër propozimit...

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-së: Kreu i Wagner, kriminel lufte

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA, Merrick Garland, tha gjatë një seance të Senatit amerikan se Departamenti i Drejtësisë po ndihmon Ukrainën...

‘Wagner’ pranon humbjet, themeluesi i grupit akuzon lidershipin rus për tradhti

Themeluesi i grupit paraushtarak rus “Wagner”, Yevgeny Prigozhin ka pranuar humbjet në radhët e mercenarëve të tij, duke deklaruar se ata...

Humbjet e “Wagner” në Ukrainë, SHBA: Mercenarët, të papërgatitur për luftë

Mbi 30 mijë mercenarë që luftojnë për grupin paraushtarak rus “Wagner” janë vrarë ose kanë mbetur të plagosur që nga nisja...

Osmani për The Telegraph: Wagner po ndihmon Serbinë për sulm ndaj Kosovës

‘Mercenarët e grupit rus Wagner- po  ndihmojnë Serbinë të përgatisë një sulm të mundshëm ndaj kombit tonë’ është ky paralajmërimi i...

Grupi Wagner ndalon rekrutimin e të burgosurve në Rusi

Grupi mercenar rus Wagner ka ndaluar rekrutimin e të burgosurve për të luftuar në Ukrainë, tha të enjten themeluesi i kësaj...

Mblidhen informacione mbi grupin Wagner, Zelensky i kërkon Perëndimit më shumë armë

Luftimet për qytetin e Bahkmut vazhdojnë, ku rusët herë pas here avancojnë ndërsa rezistenca e Ukrainës ka penguar rënien e qytetit. Në...

Ish-kreu i ‘Wagner’ denoncon krimet e luftës në Ukrainë, kërkon azil në Norvegji

Një ish-komandant i grupit paraushtarak rus, “Wagner” ka kërkuar azil në Norvegji pasi dezertoi kompaninë e mercenarëve. Andrey Medvedev, 26 vjeç, kaloi...

Kurti: Mercenarët e “Wagner” dhe paramilitarwt e Putinit i kemi fotografuar në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar për një gazetë holandeze detaje në lidhje me organizimin dhe ngritjen nga ana e...

“Çdo banesë është një kështjellë”- Shefi i Wagner flet për frontin e luftës

Javët e betejave të ashpra rreth qytetit lindor të Bakhmutit po vazhdojnë, me Rusinë që ka bërë pak ose aspak përparim. Gjatë...

Vranë 8 anëtarë të një familje, arrestohen 3 mercenarë të grupit Wagner

Disa anëtarë të grupi famëkeq Wagner grabitën dhe vranë një familje me tetë anëtarë në fshatin Makiivka të kontrolluar nga Rusia...