xhacka

“Beleri i përket drejtësisë”, Xhaçka i përgjigjet Greqisë: Jo çështje e 2 qeverive

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka reaguar pas deklaratave të ministrit të Jashtëm grek, Giorgos Gerapetritis për çështjen e Fredi Belerit. Përmes...

Xhaçka nga Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës: Do rindërtojmë Irpinin

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës 2023 (URC23), e cila...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet...

Xhaçka uron shërim të shpejtë për ushtarët e KFOR-it: Dënojmë dhunën

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka uruar shërim të shpejtë për ushtarët e KFOR-it që u plagosën pas përplasjes me protestuesit serbë. Sipas...

“I bëra të qartë qëndrimin tonë”- Xhaçka zbardh bisedën me Dendias në Bruksel

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka zbuluar detaje nga takimi që pati ditën e djeshme në Bruksel me ministrin e Jashtëm...

Xhaçka zbardh takimin me Dendias në Bruksel: Beleri nuk është çështje politike

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka reaguar pas takimit në Bruksel me homologun grek Nikos Dendias ku u diskutua...

Çështja Beleri, Dendias dhe Xhaçka takim “kokë më kokë” në Bruksel

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias, u takua gjatë takimit të sotëm të Këshillit të Punëve të Jashtëm të BE-së, me...

“Arrestimi i Belerit veprim skandaloz”, Xhaçka i përgjigjet Athinës zyrtare

Ministrja për Punët e Jashtme dhe Evropën Olta Xhaçka ka reaguar lidhur me deklaratën e ministrit të Punëve të Jashtëm të...

Ministri i Jashtëm spanjoll vizitë në Tiranë, Xhaçka: Ja për çfarë ramë dakord

Ministrja Xhaçka priti këtë të premte në një takim zyrtar në Tiranë homologun spanjoll, Jose Manuel Albares Bueno. Në konferencën e përbashkët...

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka paraqitet në SPAK

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, është paraqitur mëngjesin e kësaj të premteje në Prokurorinë e Posaçme. Burime bëjnë...

“Lufta e Kosovës s’mund të rishkruhet”, Xhaçka: Do rrëzojmë raportin e Dick Marty

“Drejtësi për luftën e Kosovës për pavarësi”, ky ishte qëndrimi i ministres së punëve të Jashtme Olta Xhaçka nga Brukseli, teksa...

Xhaçka takon Sekretarin e Vatikanit për Marrëdhëniet me Jashtë, zbardhet biseda

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka priti këtë të shtunë në një takim Imzot Paul Richard Gallagher, Sekretar i Vatikanit për Marrëdhëniet...

Këshilli i Integrimit| Xhaçka: BE është zgjedhja jonë strategjike dhe ndërbreznore

Këshilli Kombëtar i Integrimit mbajti këtë të enjte mbledhjen e radhës, ku i pranishëm ishte dhe Komisioneri i Zgjerimit në BE,...

Privatizimet e pronave të ushtrisë, Xhaçka del pas dy orësh nga SPAK

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka është paraqitur këtë të hënë në ambientet e Prokurorisë së Posaçme për...

Ministrja Xhaçka paraqitet në SPAK: Jam në dispozicion të drejtësisë

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka është paraqitur në ambientet e Prokurorisë së Posaçme këtë të hënë, për t’u marrë në pyetje...

Xhaçka përshëndet vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministrat e Brendshëm të 27 vendeve të Bashkimit Evropian miratuan sot vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën në takimin e...