xheni karaj

Xheni Karaj: Dua të bëhem nënë, por kam pasiguri për jetën në Shqipëri

Aktivistja e LGBT+, Xheni Karaj është shprehur se dëshiron shumë të ketë një fëmijë por që ende nuk është gati. E ftuar...

Karaj: 14-vjeçari dhunohej fizikisht në shkollë sepse ishte i komunitetit LGBT

Aktivistja Xheni Karaj është shprehur se në bazë të një studimi që kanë bërë 30% e personave të komunitetit LGBT ndjehen...

Nesër “Parada e Krenarisë”, ja mesazhet e këtij viti

Nesër në Tiranë do të zhvillohet ajo që prej disa vitesh të gjithë e njohim si "Parada e Krenarisë". Pasdite në orën 17:00 të gjithë...

Xheni Karaj për vendimin e Melonit: Traumë psikologjike dhe morale për çiftet LGBTQ

Xheni Karaj e ka komentuar vendimin  e qeverisë italiane dhe kryeministres Giorgia Meloni për të mos i lejuar çifteve LGBTQ të...

Vendim i padrejtë? Të paktën 150 fëmijë në Itali nuk do të kenë prindër ligjërisht

Kryeministrja, Giorgia Meloni i ka bërë thirrje Këshillit të qytetit të Milanos që të ndalojë regjistrimin e fëmijëve të këtyre prindërve,...

“Nuk e ke syrin e nxirë”-Xheni Karaj rrëfen bisedën në polici pas denoncimit

Aktivistja Xheni Karaj ndërsa bëri thirrje për të protestuar më 8 mars, tregoi gjithashtu një rast të pakëndshëm që ka hasur...

E dhunuara keniane, Xheni Karaj: S’ka reagim sepse s’është nga një vend perëndimor

Rasti i 22-vjeçares nga Kenia, për aktivisten Xheni Karaj nuk ka ngjallur reagim për shkak të origjinës. Ajo tha në “Good morning...

Duhen rreth 500 mijë euro për operacionin e vajzës keniane, thotë Xheni Karaj

Aktivistja Xheni Karaj thotë se duhen rreth 500 mijë euro, për të mundësuar operimin e 22-vjeçares nga Kenia, e cila u...