xi jinping

Nis takimi i G20 në Indi| Mungojnë Putin dhe Xi Jinping, shtetet ndahen për Ukrainën

Takimi i G20-ës ka fillur në Nju Delhi me mungesën e dy figurave kryesore, ndërkohë që asnjëri prej të cilëve nuk...

Biden “i zhgënjyer” nga Xi, refuzoi të marrë pjesë në samitin e G20

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka thënë se është "i zhgënjyer" që homologu i tij kinez Xi Jinping planifikon të anashkalojë...

Zyrtare, Kina do të dërgojë përfaqësues në Ukrainë

Kina do të dërgojë përfaqësuesit e saj të posaçëm në Ukrainë dhe do të bisedojnë me të gjitha palët për zgjidhjen...

Presidenti kinez: Do të mbrojmë me vendosmëri sovranitetin territorial të Kinës 

Presidenti kinez Xi Jinping vizitoi Distriktin Ushtarak Jugor të Marinës Kineze dhe deklaroi se trajnimi dhe përgatitjet ushtarake duhet të intensifikohen,...

“Ju mund ta sillni Rusinë në vete”- Macron takon presidentin kinez

Presidenti francez Emmanuel Macron i ka kërkuar homologut të tij kinez Xi Jinping që të përdorë ndikimin e tij për të...

Macron viziton Kinën javën e ardhshme: Mesazhi për Xi Jinping do të jetë i qartë

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të udhëtojë në Kinë javën e ardhshme për të biseduar me homologun e tij kinez, Xi...

A mundet Kina të ndërmjetësojë paqen mes Rusisë dhe Ukrainës?

Kina e paraqet veten si neutrale në luftën në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, presidenti kinez Xi Jinping ka qenë në Moskë...

Putin dhe Xi Jinping diskutojnë për propozimin kinez për paqe në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe udhëheqësi kinez, Xi Jinping diskutuan propozimin e Pekinit për një armëpushim në Ukrainë gjatë ditës së...

Presidenti kinez nis sot vizitën dy ditore në Moskë

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, viziton sot Moskën ku pritet të tregojë mbështetje për presidentin rus, Vladimir Putin, teksa tenton të...

Xi Jinping javën tjetër takim me Putin, çfarë do të diskutohet

Udhëheqësi kinez Xi Jinping do të vizitojë Rusinë javën e ardhshme me ftesë të presidentit Vladimir Putin, njoftoi të premten Ministria...

Vuçiç falenderon presidentin e Kinës: I angazhuar për respektimin e rezolutës 1244

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i ka shprehur falenderime dhe mirënjohje homologut të tij kinez, Xi Jinping. Përmes një postimi në rrjetet...

Xi Jinping merr mandatin e tretë si president i Kinës

Xi Jinping siguroi një mandat të tretë si president i Kinës të premten gjatë një sesioni parlamentar në të cilin ai...

Zelensky planifikon të takohet me liderin kinez, Xi Jinping

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u shpreh se ka në plan të takojë liderin e Kinës, Xi Jinping për të diskutuar propozimet...

“Samit i përbashkët me Putinin”, presidenti kinez planifikon vizitë në Moskë

Udhëheqësi kinez, Xi Jinping po përgatitet të vizitojë Moskën për një samit me presidentin rus Vladimir Putin në muajt e ardhshëm. Kështu...

Biden: Do të flas me Xi Jinping për balonën kineze

Presidenti amerikan, Joe Biden tha se pret që të flasë me homologun e tij kinez, Xi Jinping, lidhur me atë që...

‘Bisedimet me Ukrainën s’do jenë të qeta’, Xi-Putinit: Do mbajmë qëndrim objektiv

Presidenti i Kinës, Xi Jinping i tha homologut rus, Vladimir Putin të premten se rruga drejt bisedimeve të paqes për Ukrainën...