zelenski

Zelenski i kërkon Perëndimit të dëbojë turistët rusë

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski u ka bërë thirrje vendeve perëndimore që të ndalojnë të gjithë vizitorët rusë. Rusët duhet të "jetojnë në...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i...

Zelenski i cilëson të neveritshme veprimet e ish-kancelarit gjerman

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski e cilësoi të neveritshëm faktin që ish-udhëheqësit e vendeve të rëndësishme evropiane punojnë për Rusinë, pasi ish-kancelari...

Rusët godasin Kievin, Zelensky: Trupat terroriste shtuan sulmet

Forcat ruse sulmuan rajonet e Kievit dhe Çernihivit këtë të enjte, zona të cilat nuk ishin shënjestruar prej javësh. Lajmin e dha...

Blinken takohet me Zonjën e Parë të Ukrainës Olena Zelenska

Zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska, u takua me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken të hënën, si pjesë e udhëtimit...

Zelenski shkarkon dy bashkëpunëtorë, akuzohen për tradhti

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka shkarkuar dy figura të rëndësishme në qeverinë e tij, duke vënë në pikëpyetje cilësitë e tyre...

Zelenski: 60 mln tonë drithë mund ‘të ngecë’ në Ukrainë deri në vjeshtë

Deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecen në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte...

Zelenski pas pushimit të Lysychansk: Do të rikthehemi me armë moderne

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski pranoi të dielën se forcat e Kievit ishin tërhequr nga qyteti strategjik në rajonin lindor të...

Rusia është bërë grupi më i madh terrorist në botë, thotë Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zeleneki i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të ndalojë terrorin rus, duke thënë se sulmet me raketa në...

Zelenski, mesazh vendeve të G7-s: Shtoni presionin ndaj Rusisë

Fuqitë ekonomike të botës u lidhën të hënën, në mënyrë virtuale me presidentin ukrainas Volodimir Zelenski, të cilit i rikonfirmuan angazhimin...

Apeli i Zelenskit në Samitin e G7: Lufta të marrë fund para nisjes së dimrit

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka mbajtur një fjalim në Samitin e G7-ës ku bëri apel që lufta e Rusisë në Ukrainë...

BE i jep Ukrainës statusin kandidat, Zelenski: Vendim historik

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski tha se ai përgëzon vendimin e Këshillit Evropian për t'i dhënë Ukrainës statusin e kandidatit për t'u...

Zelenski i pranishëm online në samitin e NATO-s që zhvillohet në Madrid

Spanja bën me dije se presidenti Volodimir Zelenski do të marrë pjesë në samitin e NATO-s që do të zhvillohet javën...

Fundi i luftës varet nga vëmendja e botës, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski u ka kërkuar profesionistëve të filmit krijues që të bëjnë më shumë për të "promovuar trimërinë ukrainase",...

Zelenski viziton vijën e parë të luftës në jug të Ukrainës

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka vizituar rajonin e Odesas në jug të vendit. Zelenski ishte në një zonë në linjën e...

Zelenski: Shqipëria mbështet integrimin e Ukrainës në BE

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka mbajtur në konferencë të përbashkët për mediat me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministrin...