Zelensky

Zelensky kthen ‘topin’ në fushën e Putinit: ‘Tani do ta shohim kush je!’

Gjatë fjalimit të tij përpara liderëve të G20-ës në Bali të Indonezisë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i dërgoi një mesazh historik...

Zelensky në Khersonin e çliruar: Tani jemi gati për paqen

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vizituar qytetin e Khersonit disa ditë pas çlirimit të tij nga trupat ruse. Ai foli me ushtarët...

Zelensky: Ushtria ruse kreu qindra krime lufte në Kherson, do gjejmë çdo vrasës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se hetuesit zbuluan qindra krime lufte në rajonin juglindor të Khersonit, i cili u çlirua...

Lufta paralele e Volodymyr Zelensky-t kundër oligarkëve ukrainas

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të hënën se Kievi ka marrë kontrollin e pesë kompanive strategjike që më parë ishin në...

Zelensky: Ukraina nuk ka presione për negociata me Rusinë

Ukraina tha të martën se nuk është nën presion nga shtetet perëndimore për të negociuar me Rusinë, teksa insistoi që negociatat...

Ukrainasit nuk braktisin shtëpitë, presidenti ukrainas zotohet për rezistencë

Pavarësisht bombardimeve ruse, shumë banorë ukrainas në afërsi të frontit të luftës nuk largohen. Bakhmuti është një prej këtyre shembujve. Ushtria ukrainase...

Ukraina pa energji, rusët vijojnë sulmet ndaj infrastrukturës energjetike

Zyrtarët rusë akuzuan trupat ukrainase se kanë vrarë 2 persona dhe plagosur 12 të tjerë përmes bombardimeve në qytetin Shebekino, në...

Perëndimi në alarm, pse i duhej Putinit ‘ligji ushtarak’? 

Çfarë i duhej Putinit 'ligji ushtarak' në zona të pushtuara tashmë? Për çfarë mund të jetë duke u përgatitur ai? Putin sapo...

Fundi i luftës larg horizontit, Zelenski kërkon sisteme të mbrojtjes ajrore

Përballë përshkallëzimit të luftës në Ukrainë, liderët perëndimorë  po përpiqen të mbajnë një front të bashkuar. Në takimin e G7 ata paralajmëruan...

Zelensky thirrje BE-së dhe Ballkanit: Filloni kurs privatësie ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian dhe veçanërisht Ballkanit që të fillojnë një "kurs pavarësie nga...

Çfarë ishte kaq e ‘tmerrshme’ rreth planit të paqes që propozoi Elon Musk?

Në shkurt, kur Rusia nisi pushtimin e saj, shërbimet e internetit në Ukrainë pësuan ndërprerje thuajse të menjëhershme duke lënë qytetarët...

Zelensky krijon panik, thirrje për sulm bërthamor ‘parandalues’ kundër Rusisë

Deklaratat e presidentit ukrainas se “Perëndimi nuk duhet të presë për sulmin bërthamor të Rusisë për të reaguar”, kanë ngjallur një...

Zelensky ‘tallet’ me planin e paqes të Elon Musk

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka reaguar ndaj Elon Musk, pasi shefi i ‘Teslas’ postoi një sondazh në Twitter me sugjerimet...

Rivali i Zelenskit, Petro Poroshenko tregon 4 rrugët për të mundur Putinin

Ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko, i cili negocioi drejtpërdrejt me Putinin për t'i dhënë fund luftimeve midis forcave ukrainase dhe ruse në...

Boris Johnson po planifikon një vizitë të tretë në Ukrainë para se të largohet

Një udhëtim i tretë në Ukrainën e pushtuar, nën petkun e kryeministrit. Mediat britanike kanë aluduar se kryeministri Boris Johnson, ndonëse...

Avancojnë rusët në Donbas, Zelensky: Do rezistojmë

Rusia pretendon se ka pushtuar lagjet e banimit të qytetit kyç lindor të Severodonetsk dhe se ka marrë kontrollin e 97%...