zgjedhje

Berisha: Yuri Kim fushatë kundër meje në prag të zgjedhjeve në PD

Ish-kryeministri Sali Berisha e cilëson si fushatë elektorale ndaj tij në prag të zgjedhjeve në PD, deklaratën e ambasadores Yuri Kim,...

‘Presidenti i ri’, Idrizi: Është koha të fokusohemi në emra konkretë

Kryetari i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet (PDIU), Shpëtim Idrizi ka deklaruar se palët politike tashmë duhet të fokusohen në emra...

Balla: Më 16 maj, të mbahet raundi i parë për zgjedhjen e presidentit

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi se raundi i parë për zgjedhjen e presidentit të ri, duhet...

Partia opozitare bllokon Kuvendin në RMV, kërkon zgjedhje të parakohshme

Partia opozitare VMRO DPMNE në Maqedoninë e Veriut ka filluar sot bllokimin aktiv të Kuvendit. VMRO DPMNE paralajmëroi se do të bllokojë...

Nis sot zyrtarisht procesi për zgjedhjen e kreut të ri të shtetit

Ditën e sotme Konferenca e Kryetarëve do të nisë zyrtarisht procesin për zgjedhjen e presidentit të ri. Konferenca e krerëve të...

Ibsen Elezi regjistrohet në garën për kreun e PD-së

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk do të jetë kandidati i vetëm për kryetar të Partisë Demokratike. Në garë kundër tij do të...

Boris Xhonson humbet Londrën në zgjedhjet lokale

Partia Konservatore e kryeministrit Boris Xhonson humbi kontrollin e bastioneve tradicionale të Londrës dhe pësoi një tkurrje të fortë në zgjedhjet...

Kandidati i vetëm i konfirmuar për kreun e PD, Berisha kërkon rivalë

Emri i Sali Berishës është i pari që konfirmohet për garën e kreut të Partisë Demokratike në 22 maj. Vetë Berisha thotë se...

Opozita në RMV kërkon zgjedhje të parakohshme, paralajmëron bllokim të Kuvendit

Opozita në Maqedoninë e Veriut vazhdon të këmbëngulë për zgjedhje të parakohshme parlamentare, pas fitores së VMRO DPMNE-së në zgjedhjet lokale. Partia...

‘Presidenti i ri’, Mediu: Duhet proces gjithëpërfshirës, LSI-ja u la jashtë

Deputeti Fatmir Mediu thotë se opozita duhet të jetë e bashkuar në negociatat për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës. Në...

Presidenti i ri, Balla dakord me Alibeajn për shtyrjen e votimit

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla tha se bie dakord me propozimin e Enkelejd Alibeajt që raundi i parë...

Edvin Kulluri tërhiqet nga gara për kryetar të PD-së

Edvin Kulluri, i cili para disa muaj shprehu vullnetin për të kandiduar si kryetar i PD-së, është tërhequr nga ky vendim,...

Presidenti i ri, sot nis zyrtarisht procesi

Sot nisin zyrtarisht procedurat për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit. Në orën 12:30, Konferenca e Kryetarëve do të diskutojë...

Këshilli i ri Kombëtar i PD-së, mbeten vetëm 26% nga ‘të vjetrit’

Në këshillin e ri Kombëtar të Partisë Demokratike ka mbetur ¼ e të zgjedhurve një vit më parë. Vetëm 26% e anëtarëve...

7 maji, afati i fundit për paraqitjen e kandidaturave për kryetar të PD-së

Afati i fundit për të paraqitur kandidaturat për kryetar të Partisë Demokratike është data 7 maj, ora 12:00. Kështu ka bërë të...

Komisioni i Rithemelimit të PD zgjedh të shtunën Këshillin Kombëtar

Këtë të shtunë Komisioni i Rithemelimit organizon Kuvendin e Partisë Demokratike. Do të jenë 1800 pjesëmarrës në këtë Kuvend. 1100 janë...