zgjerimi

Evropa mes zgjerimit dhe sfidave

Euronews Albania së bashku me Euronews-in qendror në Lion, Euronews Bullgaria, Euronews Serbia, Euronews Romania dhe Euronews Georgia, analizuan në një...

Zgjerimi i BE deri në vitin 2030, Varhelyi jep mesazhin e rëndësishëm nga Ankaraja

Komisioni duhet të jetë gati të lejojë anëtarë të rinj deri në vitin 2030-kështu deklaroi Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver...

Angazhimi i KE për zgjerimin, Rama: Autobusi i ngadaltë i BE-së, një vend interesant

Kryeministri Edi Rama ka rishpërndarë në rrjetin social “X”postimin e komisioneri Evropian për fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhely, ku ky i...

Zgjerimi i BE në 2030? Komisioni Evropian komenton propozimin e Charles Michel

Komisioni Evropian ka komentuar propozimin e Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel i cili deklaroi që viti 2030 të caktohet si afat...

Orban kritika BE-së nga Tirana: Është e turpshme sa avash po ecën zgjerimi

Kryeministri hungraz Viktor Orban, kritikoi nga Tirana procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin...

NATO zgjerohet me Finlandën, Turqia ratifikon anëtarësimin

Turqia është bërë vendi i fundit i NATO-s që ka ratifikuar anëtarësimin e Finlandës në aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA. Ligjvënësit...

Turqia kërcënon Greqinë: Pasoja serioze po u zgjeruat qoftë dhe 1 milje në det

Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe këshilltari kryesor i tij për politikën e jashtme, ka paralajmëruar Greqinë...

Scholz bën thirrje për zgjerimin e BE: Bashkimi me 36 shtete na bën më të fortë

Kancelari gjerman Olaf Scholz bëri thirrje sot për zgjerimin e Bashkimit Evropian, duke thënë në një mbledhje të socialdemokratëve evropianë se...

Scholz kritik me BE: Shqipëria e RMV kanë plotësuar të gjitha kushtet

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz ka kërkuar lehtësimin e procedurave për anëtarësimin e reja në Bashkimin Evropian. Scholz thotë se, jo vetëm...

Ish-ministri i Jashtëm i RMV-së: Procesi i anëtarësimit në BE, i bllokuar

Për ish-ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, procesi i zgjerimit të BE-së mund të konsiderohet pa frikë i...

Borrell në Shkup: Lufta në Ukrainë, kërcënim për rajonin e Ballkanit

Lufta barbare që po bën presidenti rus Vladimir Putin ndaj popullit të Ukrainës, e cenon stabilitetin, sigurinë dhe ekonominë e gjithë...