zjarr

4 vatra zjarri në Kepin e Rodonit, zjarrfikësit e Durrësit me mjete primitive

Zjarrfikësit e Durrësit po “luftojnë” me flakët me mjete primitive. Kjo pasi mjetet për shkak të terrenit të vështirë janë bërë ...

26 vatra aktive zjarri në vend

Në të gjithë vendin janë aktive 26 vatra zjarri. Shtrirja gjeografike e këtyre vatrave është në veri me disa me problematikat...

Zjarrfikësi nga Maliqi rrëfen sakrificat dhe vështirësitë e punës në terren

Për zjarrfikësin Leonard Memelli nga Maliqi kjo e martë duhet të ishte ditë pushimi, por vullneti për punën shtyu atë që...

18 zona në flakë gjatë 24 orëve në Shqipëri, 5 prej tyre të pashuara ende

 18 vatra zjarri kanë përfshirë Shqipërinë në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave nga Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile 13...

Zjarret masive përfshijnë Greqinë, qindra banorë dhe turistë të evakuuar

Zjarret masive kanë përfshirë veriun, jugun dhe lindjen e Greqisë. Qindra banorë dhe turistë janë evakuuar nga ishulli lindor i Egjeut,...

Aktivizohet vatër zjarri në Lezhë, operacion nga ajri për shuarjen e flakëve

Një vatër zjarri është raportuar në një sipërfaqe pyjore pranë zonës së mbrojtur në Bërzanë, në njësinë administrative Zejmen në Lezhë. Lajmin...

Aktivizohet një vatër zjarri në Ishëm

Të hënën në mbrëmje në Bizë të Ishmit është aktivizuar një vatër zjarri. Flakët, të favorizuara nga era, kanë përparuar me shpejtësi...

VIDEO | Zjarr në masivin pyjor në Lezhë, rrezikohen disa banesa

Disa vatra të mëdha zjarri janë aktivizuar pasditen e së hënës në lagjen "Nënë Tereza" në qytetin e Lezhës. Era e fortë...

Mali i Çikës 5 ditë në flakë, avionët grek përmirësojnë situatën

Vijon në ditën e pestë të tij zjarri në malin e Çikës. Dy avionët zjarrfikës të ardhur nga Greqia megjithëse kanë punuar...

Digjen pemët frutore në kodrat e Vajkanit, në rrezik banesat dhe kisha

Një zjarr i papritur ka përfshirë kodrat e Vajkanit në Fier. Flakët janë përhapur me shpejtësi të favorizuara edhe nga era...

Prej 3 ditësh mali i Çikës në flakë, zjarrfikësit nuk ndërhyjnë dot

Prej tri ditësh, Mali i Çikës është përfshirë nga zjarri. Banorët raportojnë se flakët janë duke përparuar drejt fshatit Dhërmi. Për të...

Mbi 3 mijë zjarrëfikës të angazhuar për shuarjen e zjarreve në Portugali

Më mijëra zjarrfikës u angazhuan në Portugali për të luftuar me flakët që janë përhapur në pyjet e vendit. Deri në mesditë,...

Zjarr në një banesë në Tiranë, vdes foshnja 6-muajshe

Një foshnjë vetëm 6-muajshe ka humbur jetën në Tiranë pasi banesa ku jetonte është përfshirë nga zjarri. Ngjarja ka ndodhur në orët...

Zjarr në Cerkovinë të Vlorës, rrezikohen ullinj dhe pemë frutore

Një zjarr i madh ka përfshirë fshatin Cerkovinë, në Vlorë. Si pasojë e flakëve rrezikohen të digjen ullinj dhe pemë frutore. Forcat zjarrfikëse...

Zjarr në zonën e pyllëzuar në Velipojë, e pamundur ndërhyrja e zjarrfikësve

Flakët e zjarrit kanë përfshirë zonën e Malikolajt në Velipojë në një sipërfaqe të konsiderueshme të pyllëzuar. Për shkak të terrenit të...

Zjarr nga trazirat në burgjet kolumbiane, 51 viktima

Një zjarr brenda një burgu të mbipopulluar kolumbian vrau 51 të burgosur në orët e para të mëngjesit të së martës,...