zjarre

10 mln dollarë për emergjencat, si ndahen fondet për përmbytjet dhe zjarret

Pas zjarreve në verë, tashmë Shqipëria po përballet me fatkeqësinë e përmbytjeve. Për të përballuar këto fenomene, shteti ka vënë në...

Arrestohen 2 zjarrfikës në Francës për zjarret shkatërruese

Brenda pak ditësh, policia në Francë ka arrestuar dy zjarrfikës vullnetarë të akuzuar për vënien e disa prej zjarreve më shkatërruese...

Zjarrfikësit spanjollë luftojnë me flakët në 10 mijë hektarë

Zjarrfikësit spanjollë vijojnë luftën me një zjarr në provincën bregdetare lindore të Alicante, i cili ka djegur rreth 10 mijë hektarë...

Zjarrfikësit në Francë luftojnë zjarrin “përbindësh” pranë Bordo

Më shumë se 1 mijë zjarrfikës po luftojnë me një zjarr "përbindësh" në Francën jugperëndimore që ka shkatërruar tashmë rreth 7...

Një i arrestuar, dyshohet se ndezi 10 vatra zjarresh

Policia malazeze arrestoi një person nën dyshimin se kishte ndezur dhjetë zjarre në territorin e komunës së Herceg Novit. Zjarret dyshohet se...

34 vatra zjarri në 24 orët e fundit, zonat më problematike

Tridhjetë e katër vatra zjarri janë raportuar gjatë 24 orëve të fundit, prej të cilave 22 janë shuar, sipas të dhënave...

Angoni: Zjarret në Shkodër jo vetëm natyrore, por edhe të qëllimshme

Prefektja e Shkodrës, Majlinda Angoni deklaroi se dita e djeshme ishte kritike për Shkodrën sa i takon zjarreve. Në një intervistë për...

Digjet kurora e gjelbër e Elbasanit, në Nikël rrezikohen banesat

Fundjava që lamë pas solli riaktivizimin e emergjencës së zjarreve në vend. Një zjarr i fuqishëm përfshiu ullishten e vjetër në...

Dom Gjergj Meta ngre alarmin për zjarret në Bukmirë: Po digjen vreshtat

Ipeshkvi i Dioqezës së Rrëshenit, Dom Gjergj Meta ka publikuar në rrjete sociale disa foto të Bukmirës në qarkun e Lezhës,...

Zjarret në vend, Prençi: Shqipëria mund të bëhet vendi i parë në Evropë pa pyje

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi ka paralajmëruar se Shqipëria mund të bëhet vendi i parë në Ballkan, por dhe në...

Përballimi i zjarreve, Llatja: Rama na kritikon, por edhe lavdëron

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Gledjan Llatja u shpreh se kryemiinstri Edi Rama jo vetëm i ka kritikuar kryebashkiakët, por edhe...

Kalifornia në flakë, digjen mijëra hektarë pyje 

Një valë e gjatë nxehtësie që ka përfshirë Shtetet e Bashkuara ka shkaktuar zjarre në disa rajone të Kalifornisë. Qindra zjarrfikës...

Turqi, një zjarr në pyll kërcënon hotelet pranë Marmaris

Zjarrfikësit po përpiqen të shuajnë një zjarr në pyll, nga toka dhe nga ajri, pranë një vendbanimi në Turqinë jugperëndimore, tha...

Situata kritike në Francë, korriku më i thatë në histori

Franca po përjeton korrikun më të thatë në histori, tha shërbimi kombëtar i motit të mërkurën. Kushtet aktuale janë të ngjashme me...

Zjarret masive “shkatërrojnë” pushimet në ishullin Lesbos në Greqi

Zjarret masive në Europë duket se po shkatërrojnë edhe pushimet e turistëve në vëndet më atraktive të Greqisë dhe jo vetëm. Banorët...

Zjarret përfshijnë disa fshatra në Mitrovicë

Zjarret kanë përfshirë disa fshatra në Mitrovicën e Jugut këtë të shtunë. Zjarrfikësit bashkë me Policinë e Kosovës, Forcën e Sigurisë së...