zjarrfikes

Kreu i zjarrfikëses: Do qëndrojmë këtu derisa të sigurohemi që nuk ka viktima

Kreu i zjarrfikësve të Tiranës, Shkëlqim Goxhaj tha në një deklaratë për mediat se ka pamje që zjarri ka qenë në...

Zjarri në pallatin te “21 Dhjetori”, asfiksohet 1 zjarrfikës

Një pallat i ri në zonën e “21 Dhjetorit” është përfshirë nga flakët pasditen e së enjtes. Zjarri ka nisur në katin...

Lufta me flakët në Greqi, shefi i ekipit zjarrfikës shqiptar rrëfen eksperiencën

Shefi i ekipit shqiptar operacional zjarrfikës që udhëtoi drejt Greqisë për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve tha në një intervistë...

“Vetëm të fluturojmë”, Troshku: Zona e Freskut, më stresuesja për ne zjarrfikësit

Zjarrfikësi Marsel Troshku tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se zona e Freskut është më stresuesja...

Zjarrfikësi: Dikur as nuk na hapnin rrugën, tani janë ndërgjegjësuar

Zjarrfikësi Marsel Troshku tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se puna e tyre në përditshmëri lidhet...

Zjarrfikësit dhe taksistët, ndër profesionet më stresuese

Secili përjeton stres në profesionin e tij, megjithatë ka disa pozicione të caktuara pune në të cilat stresi është më i...

“Vajza ishte shtrirë, gjysmë e pavetëdijshme”, ja si e shpëtuan zjarrfikësit heronj

Mikel Tafa dhe Florjan Sheqeri duhen konsideruar heronj, sepse me punën e tyre si zjarrfikës mundën të shpëtonin jetën e një...

Zjarrfikësi “veteran” për “Real People”: Ka të rinj që duan ta ushtrojnë profesionin

Zjarrfikësi Saki Shehi thotë se ka të rinj të cilët duan që ta ushtrojnë këtë profesion. Për emisionin "Real People" në Euronews...

Zjarrfikësi që ka shpëtuar mbi 1000 jetë: Kam qendruar edhe larg familjes

Saki Shehi, një zjarrfikës, i cili e ushtron këtë profesion prej 39 vitesh dhe ka shpëtuar mbi 1000 jetë njerëzish, tregoi...

‘Ndër situatat më të vështira’, zjarrfikësi rrëfen si luftoi 3 ditë me flakët

Saki Shehi është një zjarrfikës, i cili e ushtron këtë profesion prej 39 vitesh. Për emisionin "Real People" në Euronews Albania,...

Zjarrfikësit spanjollë luftojnë me flakët në 10 mijë hektarë

Zjarrfikësit spanjollë vijojnë luftën me një zjarr në provincën bregdetare lindore të Alicante, i cili ka djegur rreth 10 mijë hektarë...

Zjarrfikësi nga Maliqi rrëfen sakrificat dhe vështirësitë e punës në terren

Për zjarrfikësin Leonard Memelli nga Maliqi kjo e martë duhet të ishte ditë pushimi, por vullneti për punën shtyu atë që...

Mbi 3 mijë zjarrëfikës të angazhuar për shuarjen e zjarreve në Portugali

Më mijëra zjarrfikës u angazhuan në Portugali për të luftuar me flakët që janë përhapur në pyjet e vendit. Deri në mesditë,...

Zjarr në zonën e pyllëzuar në Velipojë, e pamundur ndërhyrja e zjarrfikësve

Flakët e zjarrit kanë përfshirë zonën e Malikolajt në Velipojë në një sipërfaqe të konsiderueshme të pyllëzuar. Për shkak të terrenit të...

83 mln lekë shtesë për përballimin e zjarreve në qarkun e Fierit

180 vatra zjarri janë lokalizuar zyrtarisht në qarkun e Fierit për vitin e kaluar. Për përballimin e kësaj situate, në dispozicion...

Zjarrfikësit ankohen për mungesën e mjeteve bazë

Mungesa e mjeteve dhe pajisjeve, pagat e ulëta, por edhe pagesat e orëve mbi normën janë disa nga shqetësimet që ndajnë...