zvicer

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se...

Rrëzohet aeroplani në kufirin mes Zvicrës dhe Francës, raportohet për viktima

Një aeroplan turistik është rrëzuar këtë të shtunë në zonën e Alpeve zvicerane, duke vrarë tre persona. Lajmi u bë publik fillimisht...

Ministria e Ekonomisë në Zvicër: Kemi mbi 8 miliardë rezerva të Bankës Qendrore ruse

Një total prej 8.3 miliardë dollarësh rezerva dhe asete të Bankës Qendrore të Rusisë janë të depozituara në shtetin e Zvicrës....

Doli të shpëtonte jetë, kush është stomatologu shqiptar që vdiq aksidentalisht

Oda e Stomatologëve të Kosovës, ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta në një aksident tragjik në Zvicër të dentistit...

E shtypën 2 makina duke dhënë ndihmë në një aksident, humb jetën shqiptari në Zvicër

Një shqiptar i Kosovës humbi jetën tragjikisht të mërkurën në mbrëmje pasi u përplas nga një makinë në Zvicër. Ngjarja ndodhi autostradën...

Këto janë qytetet që ofrojnë para në këmbim të banorëve të rinj

Qytetet evropiane me popullsi në rënie po ofrojnë para në këmbim të banorëve të rinj. Shumë zona rurale po përballen me plakjen...

Zvicër/ Shitet ligjërisht kanabisi rekreativ në farmaci

Dekada pas fillimit të heroinës me recetë, Zvicra tani po eksperimenton me shitjen e kanabisit rekreativ. Aktualisht, kanabisi është i ligjshëm për...

Qeveria zvicerane mbështetje për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të marrë mbështetje për digjitalizimin nga qeveria zvicerane. Një marrëveshje e re, e cila do të nënshkruhet...

Del në shitje banka në Zvicër, shqetësime në filialet europiane

Aksionet e bankës Credit Suisse në Zvicër janë në pikiatë, ndërsa po diskutohet shitja e saj. Kjo lëvizje vjen pak ditë...

Gjermania i kërkon Zvicrës tanke Leopard 2

Gjermania i ka kërkuar Zvicrës që t’i shesë disa nga tanket e saj Leopard II, një marrëveshje që mund të lejojë...

Një burrë me eksploziv afër parlamentit në Zvicër, evakuohet godina

Policia në kryeqytetin e Zvicrës evakuoi parlamentin të martën pasi një burrë që mbante eksploziv u afrua te godina. Qytetari u arrestua,...

Xhaka vlerësohet maksimalisht nga Zvicra, shpallet lojtari i vitit për 2022-shin

Granit Xhaka është shpallur lojtari më i mirë i vitit 2022 nga Federata Zvicerane e Futbollit. Gazeta BlicSport raporton se Xhaka ishte...

Tensionet në veri, thirrja e Zvicrës për Kosovën dhe Serbinë

Situata e krijuar në veri të Republikës së Kosovës ka nxitur edhe reagimin e shtetit zviceran. Në një reagim zyrtar në Twitter...

“EURO 2024′, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri do luajnë kundër Bjellorusisë në Serbi

UEFA ka vendosur që ndeshja mes Zvicrës dhe Bjellorurisë, e vlefshme për eleminatoret e kampionatit evropian "EURO 2024", të zhvillohet në...

Fjalët e Xhakës pas ndeshjes Zvicër-Serbi, shoku i tij zbulon detajet

Mario Cenolli, menaxher futbollistësh tregoi për Euronews Albania se ishte moment shumë emocionues kur takoi Granit Xhakën pasi ky i fundit...

Xherdan Shaqiri: Doja të shënoja edhe një gol ndaj Serbisë

Futbollisti me origjinë shqiptare, Xherdan Shaqiri, i cili luan me përfaqësuesen e Zvicrës, deklaroi se do donte të shënonte edhe një...