English

Të paktën 62 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dherave në Indonezi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i të vdekurve nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në provincën Sumatra Perëndimore të Indonezisë u rrit sot në 62, thanë zyrtarët.

- Advertisement -

Ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar zona pranë lumenjve për 25 persona që janë ende të zhdukur, raportoi Reuters.

Shirat filluan të shtunën, duke krijuar përrenj, rrëshqitje dheu dhe rrjedha të llavës së ftohtë, e cila është një përzierje e hirit vullkanik, shkëmbinjve dhe baltës së lëngshme, tha kreu i ekipit të shpëtimit në Sumatrën Perëndimore, Abdul Malik.

“Shirat e rrëmbyeshëm kanë larguar materiale të tilla si hiri dhe shkëmbinj të mëdhenj nga vullkani Marapi. Rrjedhat e llavës së ftohtë dhe përrenjtë kanë qenë gjithmonë kërcënim për ne kohët e fundit. Por problemi është se kjo ndodh gjithmonë natën vonë, para agimit”, tha Malik.

Ai theksoi se rreth 400 shpëtimtarë, policë dhe ushtarë janë në terren, duke kërkuar për personat e zhdukur, me ndihmën e disa ekskavatorëve dhe dronëve, dhe se operacioni i shpëtimit është i vështirë në rrugët e dëmtuara.

Agjencia Kombëtare e Menaxhimit të Fatkeqësive tha se 249 shtëpi, 225 hektarë tokë, duke përfshirë fushat e orizit, 19 ura dhe shumica e rrugëve kryesore janë dëmtuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×