Të rriten subvencionet për bujqësinë dhe blegtorinë, thotë Jaka

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nikolin Jaka, kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Tiranë, tha për Euronews Albania se ajo që rëndon më shumë buxhetin e shtetit është pjesa e bujqësisë dhe blegtorisë.

Ne jemi të ndërgjegjshëm sa i takon të ardhurave që i mungojnë buxhetit, tha ai, ndërsa sqaroi se janë fokusuar në pikat e një pakete subvencioni që implementon sot Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Serbia.

“Gjithë heqjet e TVSH-së që ne kemi kërkuar janë në radhë të parë për makineritë, për lëndët e para që vijnë nga dogana. Këto TVSH nuk bëjnë gjë tjetër veçse shteti i përdor lekët e bizneseve dhe detyrohet t’i kthejë, pra, ato janë lekë që nuk duhet të parashikohen si hyrje në buxhet dhe nuk mund të jenë si zë i buxhetit, sepse ato do të kthehen shumë shpejt,” u shpreh Jakaj.

- Advertisement -

Sipas tij, duke qenë pjesë e Open Balkan, ne duhet të konkurrojmë operatorët e tre vendeve të tjera që na konkurrojnë bindshëm me paketat e subvencionit që qeveritë e tyre i bëjnë sektorit të bujqësisë dhe blegtorisë.

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë, bashkë me përfaqësues të biznesit po diskutojnë  sot për amnistinë fiskale.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×