English

Të shitura që në lindje, binjaket identike ribashkohen nga TikTok. Gjejnë dhe nënën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Amy dhe Ano janë binjake identike, por menjëherë pasi lindën, ato u morën nga nëna e tyre dhe u shitën në familje të ndara. Vite më vonë, ata e zbuluan njëri-tjetrin rastësisht falë një shfaqjeje talentesh televizive dhe një videoje të TikTok.

- Advertisement -

Sipas BBC, ndërsa hulumtuan në të kaluarën e tyre, ato kuptuan se ishin mes mijëra foshnjave në Gjeorgji të vjedhura nga spitalet dhe të shitura, disa deri në vitin 2005.

Historia se si Amy dhe Ano zbuluan njëra-tjetrën fillon kur ata ishin 12 vjeçe.

Amy Khvitia ishte në shtëpinë e kumbarës së saj pranë Detit të Zi duke parë programin e saj të preferuar televiziv, Georgia’s Got Talent. Aty ishte një vajzë që kërcente e cila dukej identike me të.

Shtatë vjet më vonë, në nëntor 2021, Amy postoi një video të saj me flokë blu duke shpuar vetullat në TikTok.

320 km larg në Tbilisi, një tjetër 19-vjeçari, Ano Sartania, iu dërgua video nga një mik. Ajo mendoi se ishte “këndshëm, ajo duket si unë”.

Ano u përpoq të gjurmonte vajzën me vetull të shpuar në internet, por nuk mundi ta gjente, kështu që ajo ndau videon në një grup universiteti në WhatsApp për të parë nëse dikush mund të ndihmonte. Dikush që e njihte Amy-n e pa mesazhin dhe i lidhi në Facebook.

Amy e kuptoi menjëherë se Ano ishte vajza që kishte parë gjithë ato vite më parë në Georgia’s Got Talent.

Gjatë ditëve në vijim, ata zbuluan se kishin shumë të përbashkëta, por jo të gjitha kishin kuptim.

Të dyja kanë lindur në maternitetin Kirtskhi  i cili nuk ekziston më në Gjeorgjinë perëndimore, por, sipas certifikatave të tyre të lindjes, ditëlindjet e tyre ishin disa javë diferencë. Nuk mund të ishin motra e aq më pak binjake. Por kishte shumë ngjashmëri.

Atyre u pëlqente e njëjta muzikë, të dyve u pëlqente kërcimi dhe madje kishin të njëjtin model flokësh. Ata zbuluan se kishin të njëjtën sëmundje gjenetike, një çrregullim kockor i quajtur displazi.

Vajzat vendosën të përballen me familjet e tyre dhe për herë të parë mësuan të vërtetën. Ata ishin adoptuar, veçmas, me disa javë diferencë në vitin 2002.

Më vonë ato arritën të gjejnë edhe nënën e tyre biologjike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?