“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe se planfikimi, dhe 13% më e lartë se vitin e kaluar.

Sipas treguesve që ka nxjerrë Ministria e Financave, ecurinë më të mirë këtë vit e kanë pasur tatimet, të cilat arkëtuan 35.3 miliardë lekë dhe efektin kryesor e ka dhënë tatimi mbi fitimin, tatimi mbi të ardhurat personale dhe TVSH-ja.

Taksat mbi pagën u zgjeruan këtë vit për shkak të rritjes së pagës minimale e maksimale, në administratën shtetërore. Në shifra, të ardhurat e mbledhura nga kontributet për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore, ishin 13.7 miliardë lekë ose 18% më shumë se 8 mujori 2022.

- Advertisement -

Por, buxheti është treguar më i kursyer me shpenzimet që arritën 377 miliardë lekë, edhe pse planifikohej një shumë më e madhe në këtë kah, me vlerë 407 mld lekë..

Si rrjedhojë e rritjes së të ardhurave me ritme më të larta sesa shpenzimet, buxheti ka kursyer për periudhën janar-gusht.

Niveli i sufiçitit për periudhën 8-mujore të vitit 2023 rezultoi në rreth 48 miliardë lekë nga rreth 8 miliardë lekë sufiçit i planifikuar.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×