Teknologjia bën mrekulli, i paralizuar çohet në këmbë pas një dekade

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një djalë i paralizuar në moshën 12 vjeçare në një aksident me biçikletë është në gjendje të ecë sërish pas një dekade. Kjo falë një projekti inovator neurokirurgjik të zhvilluar në Francë dhe Zvicër. Teknika përfshin përdorimin e implanteve për të rivendosur komunikimin midis trurit dhe palcës kurrizore të dëmtuar.

Neuroshkencëtarët kanë krijuar atë që ata e quajnë ‘urë dixhitale me valë’ e cila është në gjendje të rivendosë lidhjen e humbur midis trurit dhe palcës kurrizore.

“Brenda pesë deri në dhjetë minuta mund të kontrolloja ijet e mia, sikur të ishin të vërteta, sikur implanti i trurit të kapte atë që po bëja me ijet e mia, kështu që ishte rezultati më i mirë për të gjithë”, deklaroi Gert-Jan Oskam, pacienti me paraplegji.

- Advertisement -

Zbulimi i fundit është rezultat i punës dhjetëvjeçare nga studiuesit në të dy vendet. Në eksperimentet e mëparshme pacientët përdorën një buton për të stimuluar lëvizjen e këmbëve. Tani, gjithçka është në mendje.

Jocelyne Bloch, neurokirurge, deklaroi: “Pra, kur çdo gjë është instaluar, pacienti duhet së pari të mësojë se si të punojë me sinjalet e tij të trurit, dhe ne gjithashtu duhet të mësojmë se si ta lidhim këtë sinjal të trurit me stimulimin e palcës kurrizore. Por kjo është shumë e shkurtër në disa seanca, gjithçka lidhet dhe pacienti fillon stërvitjen”.

U deshën disa muaj stërvitje fizike dhe mendore që Ger-Jan të zotëronte teknologjinë e re. Megjithëse lëvizja e tij është ende shumë e kufizuar, ai tani mund të ecë nëpër terrene të ashpra dhe madje të ngjisë shkallët.

 

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

BE paralajmëron për rënie të solidaritetit për refugjatët ukrainas

Pavarësisht pritjes së ngrohtë që u është dhënë miliona refugjatëve nga Ukraina në Bashkimin Evropian që nga nisja e pushtimit rus, zyrtarët e BE-së...

Vishaj: U derdhën thasë me lekë, punëtorët e administratës po japin dorëheqje se…

Avokati Saimir Vishaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nëse në rastin e bashkisë Durrës kemi një vepër penale të kryer në...

Andi Bushati: Loja e fjalëve që bëri Edi Rama sot për të mos thënë asgjë për Dakon

Analisti Andi Bushati tha në “Now me Erla Mëhillin” se në fjalimin e tij ku kryeministri Rama u duk se komentoi arrestimin e Dakos...

TË FUNDIT

BE paralajmëron për rënie të solidaritetit për refugjatët ukrainas

Pavarësisht pritjes së ngrohtë që u është dhënë miliona refugjatëve nga Ukraina në Bashkimin Evropian që nga nisja e pushtimit rus, zyrtarët e BE-së...

Vishaj: U derdhën thasë me lekë, punëtorët e administratës po japin dorëheqje se…

Avokati Saimir Vishaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nëse në rastin e bashkisë Durrës kemi një vepër penale të kryer në...

Andi Bushati: Loja e fjalëve që bëri Edi Rama sot për të mos thënë asgjë për Dakon

Analisti Andi Bushati tha në “Now me Erla Mëhillin” se në fjalimin e tij ku kryeministri Rama u duk se komentoi arrestimin e Dakos...

Aksident tragjik në Greqi, humb jetën 17-vjeçari shqiptar

Një 17-vjeçar shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në një aksident të ndodhur në Greqi mesditën e së martës. Mediat helene raportojnë se 17-vjeçari Enea Topi...

Gazetari Ferhati: SPAK ka dosje të hapura dhe për opozitën, u pyet djali i Berishës

Gazetari Eni Ferhati kundërshtoi kolegun e tij Dritan Hila në “Now me Erla Mëhillin” kur ky i fundit tha se SPAK nuk po godet...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×