Temperatura shenja dalluese e COVID, simptomat zgjasin 3-4 ditë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thuajse gjysma e të testuarve në Shqipëri rezultojnë të prekur me Covid-19.

Kjo valë e virusit po prek të gjitha grupmoshat, nga fëmijët tek të rriturit, si të vaksinuarit edhe të pa vaksinuarit.

“Ka katër javë që ka rritje të infektimeve. Në 120 testime mesatarisht që kryejmë ne, 60 e ca vetë dalin pozitivë,” – tha Jonida Diko, drejtoresha e Qendrës Shëndetësore nr. 10.

- Advertisement -

Rritja e rasteve vjen si pasojë e qarkullimit të dy nën varianteve të Omicron, BA4 dhe BA5.

Temperatura, dhimbja e lehtë e kokës dhe e fytit janë shenjat dalluese të virusit.

“Ka shumë pak raste që kalojnë në komunikacione te rrugët e frymëmarrjes, rastet më të shumta janë të lehta. Pacientët e vaksinuar me dy doza kanë simptoma shumë të lehta, ndërsa pacientët që nuk kanë kryer asnjë vaksinë kanë simptoma më të zgjatura dhe më të shprehura,” – u shpreh Diko.

Kryesisht personat e prekur po e kalojnë virusin me vitamina dhe lëngje. Simptoma të tilla zgjasin 3-4 ditë. Antibiotiku rekomandohet vetëm nëse temperature shkon më shumë se 4 ditë dhe shoqërohet me kollë.

Në gjithë vendin aktualisht ka mbi 9 mijë të infektuar me Covid-19.

Tirana është qarku me numrin më të lartë të infektimeve, mbi 5 mijë persona po e kalojnë aktualisht Covid-19, pasuar nga qarku i Durrësit dhe Fierit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

TË FUNDIT

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×