English

Tensione mes Kinës dhe BE/ Ministri gjerman: Tarifat e reja nuk janë ‘dënim’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vizita e Habeck në Kinë është e para nga një zyrtar i lartë evropian që kur Brukseli propozoi detyrime të mëdha për importet e automjeteve elektrike të prodhimit kinez (EV-ve) për të luftuar atë që BE i konsideron subvencione të tepërta.

- Advertisement -

Kina e komentoi sanksionin si një luftë tregtare.

“Është e rëndësishme të kuptohet se këto nuk janë tarifa ndëshkuese,” tha Habeck në seancën e parë plenare të dialogut për klimën dhe transformimin. Vende të tilla si SHBA, Brazili dhe Turqia kishin përdorur tarifa ndëshkuese, por jo BE-ja, tha ministri.

Habeck tha se për nëntë muaj, Komisioni Evropian kishte shqyrtuar në detaje nëse kompanitë kineze kishin përfituar padrejtësisht nga subvencionet. Çdo masë doganore kundërbalancuese që rezulton nga rishikimi i BE-së “nuk është një ndëshkim”, tha ai, duke shtuar se masa të tilla synonin të kompensonin avantazhet e dhëna kompanive kineze nga Pekini.

“Duhet të arrihen standarde të përbashkëta dhe të barabarta për aksesin në treg,” tha Habeck.

Duke takuar Zheng Shanjie, kryetar i Komisionit Kombëtar të Zhvillimit dhe Reformës së Kinës, Habeck tha se tarifat e propozuara të BE-së synonin të barazonin fushën e lojës me Kinën.

Zheng u përgjigj: “Ne do të bëjmë gjithçka për të mbrojtur kompanitë kineze.” Tarifat e propozuara të importit të BE-së për automjetet elektrike të prodhimit kinez do të dëmtonin të dyja palët, shtoi Zheng.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?