Testimi i mësuesve, eksperti: Mund të përdoret politikisht nga administrata

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas 3 muajsh provë, mësuesit e rinj do të duhet të kalojnë një testim nëse janë të aftë psikologjikisht për të marrë punën.

Për ekspertin e arsimit, Albano Zhapaj kjo mund të përdoret edhe politikisht nga administrata.

Për “Euronews Albania”, Zhapaj u shpreh se qëllimi duket i mirë, por nuk mjafton teksa shtoi se ky proces ngjall dyshime.

- Advertisement -

“Mesa pashë argumentimin e ministrisë, qëllimi duket i mirë, por nuk mjafton vetëm qëllimi, duhet parë edhe metoda. Çfarë do të thotë të testosh psikologjikisht 3 muaj mësuesin, si do e testosh, do e fusësh mësuesin në klasë. Ai do zhvillojë mësimin, kush di jetë ekipi, ai grup njerëzish që do thotë pas 3 muajsh që ky është mirë apo keq psikologjikisht?

Kush na sigruon që kjo gjë nuk mund të keqpërdoret nga administrata e radhës. Nëse futet në rrugë ligjore, ajo do mbetet aty gjithmonë. Pse mos të ekzistojë një skenar i tillë? Unë kam të drejtën legjitime të dyshoj”, theksoi ai.

Tre muaj më parë, Ministria e Arsimit urdhëroi ngritjen e komisioneve të posaçme, të përbëra kryesisht nga psikologë apo punonjës social, për çdo punësim të ri në shkolla.

Sot metoda dhe kriteret e vlerësimit janë gati.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

TË FUNDIT

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×