‘The Guardian’ jehonë trafikantëve shqiptarë: Kontrollojnë tregtinë e drogës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“The Guardian” ka publikuar së fundi një shkrim për bandat shqiptare në Britani të Madhe dhe rritjen e kërkesave për azil.

Në artikullin me titull “Rritja e azilkërkuesve shqiptarë mund të jetë për shkak të bandave kriminale”, nënvizohet se shqiptarët kontrollojnë tregtinë e drogës në Mbretëri të Bashkuar.

Ndërkohë nëvizohet se grupet kriminale shqiptare kryesojnë në kultivimin e kanabisit, duke spostuar edhe vietmamezët, si grupin kryesor që prodhon drogë në këtë shtet.

- Advertisement -

“Të dhënat zyrtare të publikuara të enjten kanë konfirmuar dyshimet se shqiptarët janë tashmë një grup kombëtar i spikatur mes azilkërkuesve që udhëtojnë përtej Kanalit Anglez. Aktiviteti i bandave shqiptare po ngre listën e prioriteteve të shërbimeve të sigurisë për shkak të rritjes së të ardhurve nga shteti ballkanik. Policia thotë se ka një rritje të tregut të kokainës në Londër dhe në juglindje të Anglisë. Një raport i Agjencisë Kombëtare të Krimit”, thuhet në shkrimin e medias britanike.

“Dëshmitë e një tregu në rritje që u ofron shqiptarëve një rrugë përmes Kanalit për në MB mund të gjenden në TikTok”, thuhet më tej në shkrim.

“The Guardian” shkruan se ka një rritje të konsiderueshme të ardhjeve (klandestinëve) nga Shqipëria.

Në artikull sqarohet se bandat shqiptare që kontrollojnë tregtinë e drogës në Mbretërinë e Bashkuar ofrojnë udhëtim me minibus dhe kalim kundrejt shumës për 4000 paund në Kanalin Anglez.

“Këtë vit, 2,165 njerëz u regjistruan si mbërritur midis janarit dhe qershorit, krahasuar me vetëm 23 të zbuluar gjatë të njëjtës periudhë në 2021. Organizatat e refugjatëve theksojnë se aktualisht më shumë se gjysma e shqiptarëve që aplikojnë për azil u jepet leje qëndrimi”, thuhet në shkrim.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Është arrestuar në Durrës shtetasi Adem Dervishi, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane. Durrës-Vijon operacioni policor kombëtar i koduar “Sundimi i ligjit”, bazuar...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

TË FUNDIT

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Është arrestuar në Durrës shtetasi Adem Dervishi, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane. Durrës-Vijon operacioni policor kombëtar i koduar “Sundimi i ligjit”, bazuar...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×