English

Thellohet defiçiti tregtar, bien eksportet, tërmeti godet fasonerinë në Durrës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në muajt janar-nëntor 2019, eksportet shqiptare ranë me 4 përqind krahasuar me njëmbëdhjetëmujorin e 2018-ës, ose 97 mln euro më pak.

- Advertisement -

Tre grupet kryesore të eksportit, tekstilet dhe këpucët, lëndët djegëse dhe minerale, si dhe materialet e ndërtimit dhe metalet regjistruan ulje.

Eksportin e ka goditur paqartësia e lartë politike e pëse muajve të parë të vitit, euro në nivele të ulta këmbimi, dhe gjendja e pafavorshme e tregjeve.

Defiçiti tregtar i import/eksporteve për 2019-ën arriti vlerën e 317 mld lekëve ose 2.6 miliardë euro, duke u rritur me 8,2 përqind, krahasuar me të njëjtën periudhë një vit më parë.

Të dhënat paraprake për muajin dhjetor tregojnë për një rënie të ndjeshme të eksporteve nga fasoni, për shkak se shumë fabrika në Durrës prej dëmeve nga tërmeti ose nuk kanë punuar, ose kanë prodhuar nën kapacitet.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?