Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe.

Nga ana tjetër, në shtetin ishullor Shqipëria dërgon produkte ushqimore të përgatitura nga frutat, drithërat e qumështi, ushqime për kafshët, këpucë, alumin gizë e çelik.

Në tregun e eksporteve ne blejmë çdo vit atje mallra me vlerë rreth 6 mld lekë dhe vitin e kaluar ato arritën në 7.4 mld.

- Advertisement -

Ndërkohë, përfitojmë nga importet rreth 1 mld lekë, dhe viti i kaluar ishte më i mirë sepse vlera e shitjeve u dyfishuar.

Britania e Madhe mbetet një partner modest në fushën e bashkëpunimit ekonomik, edhe pse në vendin tonë operojnë kompani me emër në fushën e komunikimeve, lëndëve djegëse dhe konsulencë ligjore e financiare.

Me punën e bërë në prezantimit të ofertës ekonomike shqiptare në fushën e turizmit, mineraleve, industrisë së naftës energjisë së rinovueshme etj., prirja po ndryshon.

Sot ka më shumë se 150 biznese britanike që veprojnë në Tiranë, Durrës, Vlorë në fushat e tregtisë me shumicë dhe pakicë; ndërtim, pasuri të patundshme etj. Fluksi i investimeve nga kompanitë britanike është rritur çdo vit, për të arritur në 400 mln euro në vitin 2022.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

TË FUNDIT

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...

Putin: Kundërofensiva ukrainase ka dështuar, por kanë ende potencial sulmues

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha të premten, më 9 qershor, se kundërofensiva e madhe që Ukraina ka përgatitur prej muajsh, ka “filluar” në...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×