Trump injoroi lutjet për ndërhyrje, s’dëshironte të ndalonte dhunën në Capitol

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, i pa në televizion tensionet e 6 janarit në Capitol Hill dhe injoroi këshillat e fëmijëve dhe ndihmësve për t’i dhënë fund dhunës që po përhapej.

Ky përfundim u dha gjatë seancës dëgjimore të Komitetit i ngritur  për hetimin e sulmeve të vitit të kaluar ku përmes dhunës kërkohej të mos mos njihej rezultati i zgjedhjeve ku Biden u shpall president i SHBA-së.

“Nuk mund të kishte asnjë dyshim se Donald Trump komandonte një turmë, që ai e dinte se ishte e armatosur, e dhunshme dhe e zemëruar për të marshuar në Capitol në përpjekje për të ndaluar transferimin paqësor të pushtetit. Këto fakte kanë mbetur të padiskutueshme, dhe duhet të ketë përgjegjësi. Llogaridhënie sipas ligjit. Përgjegjësi ndaj popullit amerikan,” u shpreh Bennie Thompson kreu i panelit hetimor.

- Advertisement -

Komiteti zbuloi se Trump dështoi të bënte një thirrje të vetme për zbatimin e ligjit, për mirën e sigurisë kombëtare.

Zhvillime të tjera kryesore nga  seanca e fundit dëgjimore zbuluan  se agjentët e shërbimit sekret kishin frikë për jetën e tyre gjatë sulmit – dhe vajza e Trump, Ivanka, u thirr për të ndihmuar për të bindur të atin t’i jepte fund aksionit.

Paneli po kërkon të vërtetojë se Trump veproi në mënyrë të paligjshme për të përmbysur humbjen e tij përballë Joe Biden. Republikanët e Kongresit e kanë kritikuar seancën, duke thënë se ajo është e njëanshme dhe e pa bazuar në fakte.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

TË FUNDIT

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

Babai i Naimit konfirmon takimin me djalin në burg: Ç’më tha për vrasjen e Liridonës

Babai i Naim Murselit, Shabani, ka konfirmuar se ka takuar të virin në burgun e sigurisë së lartë, ku ai po mbahet si i...

Grabitën 2 shtetas nën kërcënimin e një arme false, arrestohet njëri prej autorëve

Një 17-vjeçar në Tiranë ka rënë në prangat e Policisë dhe një bashkëmoshatar i tij është shpallur në kërkim. Lajmin e bëri të ditur Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×