Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022, të huajt shpenzuan 2.8 mld euro këtu, ndërsa nga vendi ynë dolën rreth 1.8 mld euro. Me diferencën 1 mld euro, vendi ynë shënoi rekord historik në të ardhurat e grumbullura nga turistët.

Prej disa vitesh Shqipëria është kthyer në një vend të pëlqyer, duke investuar në hoteleri e akitivitetet të tjera shërbimesh e argëtimi.

Investimi, çmimet dhe reklama jashtë vendit kanë rritur flukset nga jashtë, dhe përveç fqinjve nga Kosova, Mali i Zi e Maqedonia e Veriut, flukset e shtuara po shihen edhe nga Europa Lindore, vendet nordike dhe lindja e mesme.

- Advertisement -

Të dhënat e INSTAT tregojnë së në vitin 2022 hyrjet e të huajve arritën një rekord prej 7.5 milionë shtetasish, me një rritje rreth 35% në krahasim me 2021-n.

Përveç plazheve dhe turizmit malor, vitin e kaluar Shqipëria joshi vizitorë edhe me aktivitete sportive si ai i finales së Conference Leage me ndeshjen Roma-Fejnord dhe disa festivale muzikore në Tiranë, Dhërmi, Shëngjin e Kavajë.

Nga ana tjetër edhe shqiptarët që kanë dalë jashtë vendit, kanë pasur mundësi dhe oferta më të mira që nga linjat e udhëtimit e deri tek ofertat e hoteleve ku kanë prenotuar. Lehtësimi i kufizimeve nga pandemia, ishte një arsye e shtuar për këto udhëtime.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

TË FUNDIT

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...

Konfiskohen pasuritë e Raul Zenunaj, i kalojnë në pronësi shtetit

Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka konfiskuar pasuritë e Raul Zenunaj dhe personave të lidhur me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×