Twitter vihet nën hetim, hakeri shet të dhënat e politikanëve dhe VIP-ave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Twitter do të vendoset nën hetim pasi një haker pretendoi se kishte detaje private të lidhura me më shumë se 400 milionë llogari.

Hakeri, “Ryushi”, ofron të dhënat që disponon, kundrejt një pagese prej 200,000 dollarë. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se të dhënat përfshijnë edhe ato të disa personave të famshëm.

Komisioni i Irlandës për Mbrojtjen e të Dhënave tha se “do të shqyrtojë pajtueshmërinë e Twitter me ligjin për mbrojtjen e të dhënave dhe të sigurisë”.

- Advertisement -

Nga ana e gjigandit të rrjeteve sociale ende nuk kemi një reagim zyrtar ndaj pretendimeve.

Të dhënat thuhet se përfshijnë numrat e telefonit dhe emailet, duke përfshirë ato që u përkasin të famshëmve dhe politikanëve, por madhësia e supozuar e ngarkesës nuk është ende e konfirmuar. Deri tani është bërë publik vetëm një “kampion” i vogël.

The Guardian raportoi se të dhënat e kongresmenes amerikane Alexandria Ocasio-Cortez u përfshinë në mostrën e të dhënave të publikuara nga hakeri. Raportohet gjithashtu se të dhënat përfshijnë të dhënat e gazetarit të njohur  Piers Morgan, të cilit së fundmi iu hakua llogaria e tij në Twitter.

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

TË FUNDIT

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×