English

U dënua me 8 vite burg dhe fshikullim, regjisori i njohur arratiset nga Irani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Regjisori i mirënjohur iranian Mohammad Rasoulof ka deklaruar se ai është larguar nga vendi i tij në një vend të panjohur në Evropë pasi një gjykatë në Iran e dënoi atë me burg për akuzat e sigurisë kombëtare.

- Advertisement -

Rasoulof dënoi qeverinë iraniane në një postim në Instagram të hënën, duke e quajtur atë një regjim tiranik dhe shtypës dhe duke postuar një video që e tregonte atë duke kaluar kufirin malor të vendit.

“Nëse Irani gjeografik vuan nën çizmet e tiranisë suaj fetare, Irani kulturor është i gjallë në mendjet e përbashkëta të miliona iranianëve që u detyruan të largoheshin nga Irani për shkak të brutalitetit tuaj dhe asnjë fuqi nuk mund t’i imponojë vullnetin e tij. Nga sot, unë jam banor i Iranit kulturor”, tha ai.

Në një deklaratë të veçantë të datës 12 maj, Rasoulof tha se kishte vendosur të arratisej nga Irani pasi avokatët e tij i thanë atij se dënimi i tij me burg do të zbatohej në një njoftim të shkurtër.

“Më duhej të zgjidhja mes burgut dhe largimit nga Irani. Me zemër të rënduar zgjodha mërgimin”, tha ai në atë deklaratë, të cilën e dha një zëdhënës.

Sipas CNN, avokati i tij Babak Paknia tha javën e kaluar se një gjykatë iraniane e kishte dënuar Rasoulof me tetë vjet burg dhe fshikullim pasi zbuloi se filmat dhe dokumentarët e tij ishin “shembuj të marrëveshjes së fshehtë me qëllimin për të kryer një krim kundër sigurisë së vendit”.

Rasoulof është në mesin e disa artistëve të profilit të lartë që janë kapur në një goditje të gjerë ndaj disidencës nga autoritetet iraniane që kur shpërthyen protestat mbarëkombëtare për vdekjen në vitin 2022 në paraburgimin e Mahsa Amini, e cila u arrestua për dyshimin se nuk mbante shaminë e saj siç duhet.

Rasoulof, filmat e të cilit kohët e fundit kanë qenë kritikë ndaj qeverisë iraniane, ishte në mesin e një grupi artistësh dhe kineastësh që nënshkruan një letër duke kritikuar reagimin e dhunshëm të forcave të sigurisë për të shuar një protestë të vitit 2022 mbi një shembje ndërtese në qytetin jugperëndimor të Abadan që vrau më shumë. se 40 persona.

Rasoulof  fitoi Ariun e Artë  për filmin më të mirë në festivalin e Berlinales në vitin 2020 për “There Is No Evil” dhe filmi i tij  “A Man of Integrity”  u vlerësua për një nder “Certain Regard” në Festivalin e Filmit në Kanë në Francë në 2017.

Puna e fundit e regjisorit, ” Fara e fikut të shenjtë “, do të shfaqet premierë në Kanë javën e ardhshme, por është e paqartë nëse ai do të jetë në gjendje të marrë pjesë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×