U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit.

Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna për zbulimin e elementeve të arenës ende të mbuluar, si dhe lidhjen me kodrën ku është mbështetur një pjesë e monumentit.

Detajet i dha në një prononcim për Euronews Albania drejtori i Qendrës Muzeore Durrës, Alban Ramohitaj.

- Advertisement -

“Këto janë sondazhet që po kryhen për të parë shtresat që ndodhet poshtë arenës dhe pjesë të ndryshme të amfiteatrit. Nëpërmjet sondazheve do të kryhen analizat dhe nëpërmjet tyre do të shihet se çfarë ndodhet në këtë pjesë, që nuk ka qenë e kërkuar më parë nga ekspertë të ndryshëm”, tha Ramohitaj.

Ndërsa qyteti bëhet gati për një sezon të ri veror, sondazhet gjeologjike nuk do të pengojnë aksesueshmërinë e vizitorëve.

“Këto sondazhe nuk do të zgjasin më shumë se 10 ditë dhe do të largohen të gjitha mjetet, prandaj do të kemi një amfiteatër të vizitueshëm për të gjithë vizitorët. Sezoni sapo ka filluar, sepse me ngrohjen e kohës fillojnë dhe shtohen edhe vizitorët, që shohin sitet dhe objektet që ne i kemi kaq të vyera për vendin tonë”, shprehet Ramohitaj.

Ky është hapi i parë i zbatimit të projektit afatgjatë për hapjen e plotë të amfiteatrit të ndërtuar në shekullin II pas Krishtit.

Ky projekt për hapjen, si dhe për rehabilitimin e plotë të zonës qendrore të Durrësit u bë i njohur dy vjet më parë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

TË FUNDIT

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×