Ukraina drejt BE-së, Von der Leyen në Kiev: Akses në tregun e përbashkët evropian

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina po lëviz me shpejtësi drejt hyrjes në bllokun evropian. Gjatë vizitës së tretë në Kiev që nga fillimi i luftës, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ra dakord me presidentin Zelensky që të punojnë sa më shumë për t’i hapur Ukrainës dyert e tregut të përbashkët evropian.

“Procesi i anëtarësimit është në rrugën e duhur. Është befasuese shpejtësia dhe vendosmëria me të cilat ju po ecni përpara. Paralelisht ne kemi rënë dakord se duhet të punojmë sa më shumë për t’u siguruar që Ukraina të ketë më shumë biznese dhe më shumë të ardhura, të cilat bëjnë të mundur që aksesi në tregun e përbashkët të bëhet realitet”, tha Von der Leyen.

Nga ana e tij, Zelensky falënderoi Evropën për mbështetjen dhe në këmbim ofroi energji me çmim të lirë përpara dimrit që po afron.

- Advertisement -

“Do të kemi shumë sfida gjatë dimrit dhe do na duhet të punojmë së bashku. BE mund të marrë energji elektrike të lirë nga Ukraina dhe kjo do të ndihmojë popujt e BE-së. Nga tjetër, Ukraina mund të sigurojë të ardhura për buxhetin e saj, që do të përdoren për të shlyer pagat dhe pensionet”, u shpreh Zelenski.

Von der Leyen dhe Zelensky duket se u morën vesh shumë mirë. Presidentja e Komisionit e falënderoi atë për sakrificën që vendi i tij po bën për liri dhe i premtoi miqësi të përjetshme mes Ukrainës dhe BE-së.

 

LEXONI GJTHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...

“I bënë pritë dhe e rrahën”- Detaje nga sherri i biznesmenëve për shezlongët (Emri)

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...

“I bënë pritë dhe e rrahën”- Detaje nga sherri i biznesmenëve për shezlongët (Emri)

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

Tregtonin monedha floriri të vjedhura, arrestohen babë e bir në Tiranë

Babë e bir kanë rënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shisnin online në rrjetet sociale, monedha floriri të vjedhura. Policia ka sekuestruar 467...

Shqiptarët protestojnë në Mitrovicë, policia bllokon urën e Ibrit

Në Mitrovicë të Jugut u mblodh një grup qytetarësh shqiptarë, përkundër kërkesës së Policisë së Kosovës që të mos i përgjigjen thirrjes së postuar...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×