Ultimatum ushtarëve ukrainas, shtohen sulmet në lindje të vendit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kremina është qyteti i parë i cili bie, pas nisjes së ofensivës ruse në Donbas.

Trupat ruse kanë intensifikuar sulmet në lindje të Ukrainës dhe pritet që të shtohen në ditët në vijim. Ata kanë avancuar drejt Kramatorsk një nga qendrat strategjike ushtarake të Ukrainës. Mariupol, qyteti port vijon të rezistojë.

Ministria ruse e mbrojtjes ka lëshuar një ultimatum të ri për trupat ukrainase të ngujuara në uzinën Azovstal. Ata po ofrojnë armëpushim nëse dorëzojnë armët.

- Advertisement -

Teksa presidenti Zelenski akuzon ushtrinë ruse se po sulmon civilët dhe po bllokon korridoret humanitare.

Moska pretendon se forcat ukrainase po përdorin “mburoja njerëzore” për të mbrojtur strehën e tyre të fundit në qytetin port të Mariupol.

“Të njëjtët radikalë dhe neo-nazistë po përdorin hapur ushtrinë tonë për të kërkuar mbulim në fabrikën e çelikut Azovstal. Ata kanë pohuar vazhdimisht se kanë pasur civilë gjatë gjithë kohës. Dhe nuk e raportuan këtë deri dje, nuk përmendën as civilë, edhe kur personeli ushtarak lëvizi për t’u dorëzuar. Civilët në atë objekt ishin aty vetëm për t’u përdorur si mburoja njerëzore”, u shpreh Dmitry Polianski, zëvendës ambasadori rus në OKB

Bombardimet janë intensifikuar gjithashtu në Kharkiv, ku kryebashkiaku konfirmoi se shtatë persona u vranë.

Ai tha se nga e diela Kremlini ka qenë i përfshirë në një “bombardim pa ndalesë të lagjeve civile” në qytetin e dytë më të madh Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

TË FUNDIT

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

Sulmi terrorist në Turqi, ja kush e mori përgjegjësinë

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ka pranuar se ka kryer sulmin terrorist të ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Ankara të Turqisë. Kjo...

Sulmi në Veri, Sveçla: Ka më shumë terroristë serbë të vrarë se shifra zyrtare

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi për mediat se mund të ketë më shumë terroristë serbë të vrarë në veri. “Aksioni...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×