Ura që lidh shtetet baltike, projekti kushton 64 milionë euro

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një shenjë rrugore në lumin Lituanez, Neris shënon fillimin e punimeve për ndërtimin e urës më të gjatë hekurudhore që lidh  shtetet baltike.

Ky projekt është pjesë e lidhjes së ardhshme hekurudhore evropiane Rail Baltica, e cila do të kalojë nga Varshava përmes Kaunas dhe Riga në Talin – një lidhje edhe  me Helsinki nëpërmjet tragetit ose tunelit Helsinki-Tallinn.

Shtetet anëtare të BE-së, Polonia, Lituania, Letonia, Estonia dhe Finlanda janë  pjesë e tij .

- Advertisement -

Në ceremoninë e inaugurimit, kryeministrja e Lituanisë theksoi rëndësinë ekonomike, gjeopolitike dhe ushtarake të projektit.

 “Çdo urë e re është një shpresë  dhe një mundësi e re. Është një hapje e re. Është një kujtesë se edhe në kohë lufte bota duhet të kërkojë kreativitet dhe zgjidhje kreative,” – tha Ingrida Simonyte.

Ura hekurudhore 1510 metra mbi lumin Neris është një strukturë teknikisht komplekse në mes të një rezervati natyror.

Rail Baltica është planifikuar të funksionojë në vitin 2026.

Në sfondin e luftës në Ukrainë, lidhja hekurudhore është e një rëndësie strategjike për të rritur lëvizshmërinë ushtarake në rajonin e Balltikut dhe për të afruar vendet anëtarë te Nato-s.

Projekti kap vlerën 64 milionë euro dhe është një nga strukturat teknikisht më komplekse të projektit Rail Baltica.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pacientja: Botoks-i më ka lehtësuar dhimbjen e migrenës, kam bërë dhe tek sqetullat

Një nga pacientet që ka aplikuar botoks-in foli për mikrofonin e Euroneës Albania, ku tregoi dhe ndërhyrjet. Ajo u shpreh se aplikimi i botoks-it i...

“Lash Karaibet dhe Portugalinë për Vlorën”, italiania tregon pse qëndroi në Shqipëri

Tereza Guzzardi është një sipërmarrëse italiane e cila ka zgjedhur të jetojë në Shqipëri. Në një intervistë për “Good Morning Albanians” ajo ka treguar se...

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...

TË FUNDIT

Pacientja: Botoks-i më ka lehtësuar dhimbjen e migrenës, kam bërë dhe tek sqetullat

Një nga pacientet që ka aplikuar botoks-in foli për mikrofonin e Euroneës Albania, ku tregoi dhe ndërhyrjet. Ajo u shpreh se aplikimi i botoks-it i...

“Lash Karaibet dhe Portugalinë për Vlorën”, italiania tregon pse qëndroi në Shqipëri

Tereza Guzzardi është një sipërmarrëse italiane e cila ka zgjedhur të jetojë në Shqipëri. Në një intervistë për “Good Morning Albanians” ajo ka treguar se...

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...

Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në...

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×