English

Ushtria e Izraelit thotë se ka rrethuar Gazën dhe ka “eliminuar” 130 militantë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria e Izraelit tha se i ka “eliminuar” 130 militantë në Rripin e Gazës të enjten dhe se e ka rrethuar Qytetin e Gazës teksa ofensiva tokësore po vazhdon.

- Advertisement -

Qyteti i Gazës është qyteti më i madh në rripin bregdetar tashmë të rrethuar plotësisht nga Izraeli.

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtës të Izraelit (IDF), Daniel Hagari, tha të enjten vonë se “trupat e IDF-së e kanë kompletuar rrethimin e Qytetit e Gazës, i cili është vatra kryesore e organizatës terroriste të Hamasit”.

Ushtria izraelite tha se po bën “beteja të ashpra” kundër militantëve të Hamasit në Rripin e Gazës, dhe se i ka shkatërruar shumë armë dhe infrastrukturën ushtarake të Hamasit.

Avionët luftarakë e ndihmuan ofensivën tokësore dhe i sulmuan disa komando ushtarake dhe qendra të kontrollit të anëtarëve të rangut të lartë të Hamasit. Infrastruktura ushtarake e Hamasit në zonat civile ishte cak i sulmeve, po ashtu, tha ushtria.

Ndërkohë, Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) tha më herët gjatë ditës së enjte se katër prej shkollave të saj në Gazë, të cilat po përdoren si strehimore, janë dëmtuar në 24 orët e fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?