English

‘Valët’ e dronëve rusë sulmojnë Kievin për natën e dytë radhazi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka nisur disa valë sulmesh me dronë në Kiev për natën e dytë me radhë. Serhiy Popko, kreu i administratës, tha se sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës goditën rreth 10 dronë në Kiev dhe periferitë e tij.

- Advertisement -

Asnjë “dëm kritik” apo viktima nuk është raportuar, tha ai. Ndërkohë, autoritetet ruse thanë se një dron ukrainas që po shkonte për në Moskë u rrëzua të shtunën.

Ministria e Mbrojtjes tha se avioni pa ekuipazh (UAV) u kap mbi distriktin Bogorodsky në periferi verilindore të kryeqytetit. Kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin tha se nuk kishte dëme apo viktima.

Sulmet ajrore të së dielës kundër objektivave ukrainas pasojnë një valë sulmesh një natë më parë, me Kievin që tha se kishte rrëzuar 29 nga 38 dronët Shahed të prodhuar nga Irani të nisur nga Rusia.

Të shtunën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lavdëroi forcat e tij ajrore për rrëzimin e UAV-ve – numri më i lartë i raportuar të jetë lëshuar nga Rusia në më shumë se gjashtë javë.

Në fjalimin e tij të natës, Zelensky tha: “Saktësia juaj, djema, është fjalë për fjalë jetë për Ukrainën, por ai paralajmëroi se me afrimin e dimrit Rusia do të përpiqet t’i bëjë sulmet e saj më të fuqishme”.

Ai tha se Rusia mund të grumbullojë raketa për një sulm dimëror në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?