English

‘Vdekja e zezë’, 700 vjet më parë ndikon në shëndetin tonë tani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkatërrimi i pandemisë së murtajës la një shenjë gjenetike kaq të pabesueshme në njerëzimin, saqë ende po ndikon në shëndetin tonë gati 700 vjet më vonë.

- Advertisement -

Rreth gjysma e njerëzve vdiqën kur Vdekja e Zezë përfshiu Evropën në mesin e viteve 1300.

Një studim pionier që analizoi ADN-në e skeleteve shekullore, gjeti mutacione që i ndihmuan njerëzit të mbijetonin nga murtaja, shkruan BBC.

Por të njëjtat mutacione janë të lidhura me sëmundjet auto-imune që prekin njerëzit sot.

Vdekja e Zezë është një nga momentet më domethënëse, më vdekjeprurëse dhe më të zymta në historinë njerëzore. Vlerësohet se deri në 200 milionë njerëz vdiqën.

Studiuesit dyshuan se një ngjarje e tillë e madhe duhet të ketë formuar evolucionin njerëzor. Ata analizuan ADN-në e marrë nga dhëmbët e 206 skeleteve të lashtë dhe ishin në gjendje të datonin saktësisht mbetjet njerëzore para, gjatë ose pas Vdekjes së Zezë.

Analiza përfshinte eshtra nga gropat e murtajës East Smithfield, të cilat u përdorën për varrime masive në Londër me më shumë mostra që vinin nga Danimarka.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?