Vota pro hapjes së negociatave nga Bundestagu mirëpritet nga Hahn dhe Meta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Bundestagu gjerman i dha “dritën jeshile” qeverisë gjermane, që të votojë në tetor për fillimin e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.


Për shkak të kushteve të vendosura ndaj vendit tonë, votimi në parlamentin gjerman për propozimin e lidhur me Shqipërinë mori 395 vota pro, 188 kundër dhe 16 abstenime, ndërsa ai për fqinjin lindor rezultoi me 465 pro, 122 kundër dhe 16 abstenime.

Në lidhje me vendimin e Bundestagut reagoi përmes rrjeteve sociale komisioneri evropian, Johannes Hahn, i cili do të ndryshojë portofol nga ai i Zgjerimit tek ai i Buxhetit dhe Administratës. 

Në postimin e tij në Twitter, Hahn, e cilëson votimin si vendim thelbësor për stimulimin e Ballkanit Perëndimor dhe besueshmërinë e BE-së.

“Shumë i mirëpritur votimi i sotëm në Gjermani, në favor të hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Njohja e përparimit konkret është thelbësor për stimulimin e Ballkanit Perëndimor dhe besueshmërinë e BE-së”, shkroi Hahn.

Ndërkohë në Shqipëri, i pari dhe i vetmi ndër udhëheqësit e vendit që ka reaguar deri më tani është Presidenti i Republikës, Ilir Meta.

“Falënderim i veçantë Bundestagut, veçanërisht grupit CDU-CSU për angazhimin e tyre serioz në mbështetje të integrimit të Shqipërisë! Tani, urgjent të punohet për zgjidhjen e shpejtë të krizës së rëndë politike dhe plotësimin e 9 kritereve të qarta”, shkroi presidenti Meta në Facebook.

Kreu i shtetit shqiptar vlerëson gjithashtu se, po të ishin dëgjuar këshillat e ndërkombëtarëve në kohë, Shqipëria do të kishte marrë një vendim pa kushte sikurse Maqedonia e Veriut. “Reflektim serioz për t’i dhënë Shqipërisë një mundësi reale, jo imagjinare! Urime Maqedonisë së Veriut”, mbyll reagimin e tij Meta.

Vendimi përfundimtar është në duart e udhëheqësve të Bashkimit Evropian dhe pritet të merret në samitin që do të organizohet më 17 dhe 18 tetor në Bruksel. Krerët e Bullgarisë, Greqisë, Rumanisë dhe Kroacisë kanë shprehur tashmë mbështetjen e tyre gjatë mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, zhvilluar në Nju Jork.

Parlamenti gjerman voton pro hapjes me kushte të negociatave me Shqipërinë

CDU-CSU: “Po” me kushte, çeljes së negociatave për Shqipërinë


Etiketimet

Ekskluzive| Kush është autori i vrasjes së efektivit në komisariatin nr.3

Efektivi i policisë Ludian Zaimi, qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi brenda ambienteve të komisariatit nr. 3 në kryeqytet ndërsa...

Presidenti i RMV: E natyrshme që Shqipëria të kërkojë ndarjen për në BE

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski thotë se BE po tregohet me standarde të dyfishta pasi nga një anë po negocion me Malin...

Dyshohet se një polic plagosi në këmbë një 60-vjeçar

Myrteza Likaj, ka shkuar në spital i plagosur në këmbë. Një efektiv policie dyshohet të ketë qëlluar 60-vjeçarin. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:45 në...


TË FUNDIT

Ekskluzive| Kush është autori i vrasjes së efektivit në komisariatin nr.3

Efektivi i policisë Ludian Zaimi, qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi brenda ambienteve të komisariatit nr. 3 në kryeqytet ndërsa...

Presidenti i RMV: E natyrshme që Shqipëria të kërkojë ndarjen për në BE

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski thotë se BE po tregohet me standarde të dyfishta pasi nga një anë po negocion me Malin...

Dyshohet se një polic plagosi në këmbë një 60-vjeçar

Myrteza Likaj, ka shkuar në spital i plagosur në këmbë. Një efektiv policie dyshohet të ketë qëlluar 60-vjeçarin. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:45 në...

Viktima 20 vjet në polici, si ndodhi sherri që i mori jetën efektivit

Efektivi i policisë Ludian Zaimi, qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi brenda ambienteve të komisariatit nr. 3 në kryeqytet ndërsa...

‘Kurrë s’jam ndjerë kaq i turpëruar’, dorëhiqet diplomati i lartë rus

Këshilltari i Rusisë në OKB ka dhënë dorëheqjen për shkak të luftimeve ’të përgjakshme, të pamenduara dhe absolutisht të panevojshme’ në Ukrainë, duke e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER