11-vjeçari Alvin lirohet nga kampi i refugjatëve ‘Al Hol’ në Siri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

11-vjeçari Alvin Berisha është liruar nga kampi i refugjatëve ‘Al Hol’ në Siri dhe pritet t’i bashkohet sa më parë të atit, Afrim Berisha në Romë.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i vendit Edi Rama në një postim në rrjetin social Facebook.

“Alvini po kthehet në shtëpi”, ka shkruar më herët kryeministri.

Sipas Ramës, lirimi i 11- vjeçarit është mundësuar nga një operacion bashkëpunimi mes autoriteteve shqiptare, italiane dhe dy organizatave jo-fitimprurëse, “Gjysmë Hëna siriane” si dhe “Kryqi i Kuq”.

Alvin Berisha 

Alvini është transferuar drejt ambasadës italiane në Bejrut ku do të marrë dokumentat e nevojshme për të udhëtuar drejt Romës.

Mbi pesë vjet më parë, nëna e Alvinit braktisi familjen e saj në Itali dhe u nis drejt Sirisë bashkë me të birin për t’iu bashkuar ISIS-it.

Ajo, së bashku me fëmijët e saj të ardhur në jetë nga martesa me një nga luftëtarët e Shtetit Islamik, gjetën vdekjen për shkak të bombardimeve, duke e lënë Alvinin të vetëm në kampin e Al Haulit.

Kampi Al Haulit është nën kontrollin e forcave kurde dhe në të strehohen mbi 70 mijë të shpërngulur prej ish-territoreve të Shtetit Islamit, kryesisht nga Siria dhe Iraku.

Rreth vitit 2014, babai i tij humbi kontaktet me Alvinin por nuk reshti kurrë së kërkuari të birin.

Historia e Alvinit u bë publike në vitin 2016 nga emisioni italian “Le Iene”, kur Afrim Berisha i kërkoi atyre ta ndihmonin të gjenin djalin e tij.

Ngjarja bëri mjaft bujë dhe pas apelit të Le Iene, në kërkimin e Alvinit u përfshinë edhe kryeministri i Italisë Giuseppe Conte si dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Luigi Di Maio.


 

Etiketimet

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Zhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

TË FUNDIT

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Zhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë...

Dyshime për 3 autorë, gjenden 20 gëzhoja, detaje nga atentati në Vlorë

"Dyshohet se tre janë autorët e atentatit në Vlorë dhe në vendngjarje janë gjetur 20 gëzhonja". Janë këto detajet e fundit që raporton gazetarja e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?