Bie tjetër dekret i Metës, mazhoranca nuk pranon të rishqyrtojë ligjin për median

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Komisioni parlamentar i medias ka hedhur poshtë dekretin e dytë të presidentit Ilir Meta që kthente për rishqyrtim ligjin për Median Audiovizive, pjesë e paketës “Antishpifje”.


Këshilltari ligjor i presidentit Meta argumentoi përpara deputetëve arsyet që çuan kreun e shtetit ta kthente këtë ligj.

 “Nenet 14, 15, 29 dhe 30, jo vetëm që nuk janë në harmoni, por bien në kundërshtim me parimet themelore kushtetuese për ndërtimin e një shteti demokratik, sigurisë juridike dhe të proporcionalitetit.

Bien në kundërshtim gjithashtu edhe me dispozitat kushtetuese që mbrojnë të drejtën dhe lirinë e shprehjes, të informimit dhe shtypit. Këto dispozita bien në kundërshtim edhe me atë që Gjykata Kushtetuese ka elaboruar në jurisprudencën e saj në disa vendime, të cilat janë të detyrueshme për zbatim”, – tha Bledar Dervishaj, këshilltar ligjor i Presidentit të Republikës.

E pranishme në komision ishte edhe ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, e cila u shpreh se ligji në fjalë është hartuar së bashku me ekspertët e OSBE dhe Bashkimit Evropian, dhe se kritikat e presidentit nuk qëndrojnë.

“Jemi për rrëzimin e dekretit të Presidentit, i cili në bazë të studimit dhe analizave që kemi bërë, argumentet që ka paraqitur janë të pabazuara”, – u shpreh ministrja Gjonaj. 

Një ditë më parë ishte komisioni i veprimtarisë prodhuese që hodhi poshtë një tjetër dekret. Ndërkohë, asambleja parlamentare e Këshillit të Europës i ka kërkuar Komisionit të Venecias mendim për këtë ligj të shumë debatuar.Etiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...