Gjyqi për “duty free” në Rinas mban peng prej 7 muajsh kompaninë e cila fitoi tenderin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Vendimi për procesin gjyqësor për administrimin e zonës së dyqaneve “duty free” në aeroportin “Nënë Tereza”, do të mësohet në datën 11 shkurt.


Ky gjyq prej disa muajsh po mban pezull fillimin e aktivitetit të kompanisë amerikane International Cruise Duty Free, e shpallur fituese e garës së hapur nga aeroporti në korrik të vitit të kaluar.

Kjo seancë është ndjekur nga afër edhe nga tre përfaqësues të ambasadës amerikanë. Palët paraqitën argumentet e tyre përfundimtare. Konflikti për menaxhimin e këtyre e bizneseve nisi në korrik të vitit të kaluar. Përmes një serie lëvizjesh dhe padish në gjykata, “Albania Duty Free Distribution”, kompania e cila ka administruar zonën “duty free” që prej viteve 2000, nuk u largua.

Kjo kompani zotërohet nga Elona Caushaj, bashkëshortja e gjyqtarin Gjin Gjoni, një emër mjaft i përfolur në drejtësinë shqiptare.

Ministria e Financave u detyrua ta revokonte licencën, duke qenë se ndër të tjera, kjo kompania nuk kishte më kontratë qiraje me aeroportin. Por lëvizjet e ministrisë u bënë shkas që “Albania Duty Free Distribution”, të ngrinte një tjetër padi për heqjen e licencës në Gjykatën Administrative. Gjyqtari Avni Sejdi vendosi pezullimin e efekteve të vendimit të ministrisë, deri në zgjidhjen e çështjes në themel.

Por zvarritja e këtij procesi ka sjellë si rezultat vështirësinë e bizneseve të huaja që të operojnë në Shqipëri. Ky shqetësimin u ngrit edhe nga përfaqësues të dhomës amerikane në Shqipëri në fund të seancës.


Etiketimet

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...


TË FUNDIT

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER