Gratë në biznes, 30% e sipërmarrjeve vendase kanë një aksionere

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shpeshherë gratë janë të detyruara të pranojnë dhunën, pasi në rast divorci nuk do të siguronin dot të ardhurat e duhura për të rritur fëmijët e tyre. Për këtë arsye gjithnjë e më shumë ato po ngrenë zërin për fuqizimin e tyre në këtë aspekt. 

Flutura Xhabija, Kryetare e Shoqatës së Grave Profesioniste Afariste dhe Zejtare thotë se, fuqizimi i grave në biznes sjell impakte pozitive në shoqëri dhe ekonomi. 

“Të gjithë të përfshihen. Sepse është një punë e cila gëzon të gjithë, por edhe harmoninë e familjes e mban, dhe pastaj përmirëson sigurisht edhe ekonominë, edhe cilësinë e jetës, dhe niveli i jetesës rritet”, thotë znj. Xhabija.

Ajo shprehet së një grua biznesmene mund të mos jetë më e zonjë se një burrë, por e sigurt është se do te jetë më e përgjegjshme.

“Në përgjithësi burrat duan të pasurohen shpejt, kurse gratë mendojnë të ecin më ngadalë por të jenë më të sigurta, ta shpërndajnë pasurinë e tyre së bashku, kur burri e ka një xhep të vogël që e mban për vete”, deklaron kryetarja e Shoqatës së Grave Profesioniste Afariste.

Pjesëmarrja e grave në biznes është rritur me kalimin e viteve. Sipas shifrave të Ministrisë së Financave, 30% e sipërmarrjeve vendase kanë një aksionere grua, ndërsa 32% e tyre kanë një administruese grua. Sipas zonjës Xhabija qeveria mund t’i ndihmojë gratë sipërmarrëse më tepër nëse buxhetet janë të ndara sipas gjinive.


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?