Zgjedhjet në Universitet, studentët kundërshtojnë votimin për rektorë e anëtarë senati në kohë pandemie

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Arsimit ka njoftuar se më 12 qershor do të zhvillohen zgjedhjet në universitete për rektorë e anëtarë senati. Studentë të shumtë kanë kundërshtuar këtë datë, pasi për shkak të virusit, ata nuk do të mund të jenë të pranishëm për të votuar.

Anëtarë të Qëndresës Qytetare kanë nisur një formë të veçantë proteste, ndërsa vendimi është kundërshtuar dhe nga studentët e Fakultetit Juridik. Në rast se Ministria e Arsimit nuk ndryshon vendimin, përfaqësues nga radhët e studentëve kanë pohuar se çështjen do ta çojnë në Gjykatën Administrative.

Disa ditë më parë, Universiteti i Tiranës përmes një njoftimi zyrtar ka përgënjeshtruar lajmin e publikuar në disa media se në UT do të zhvillohen zgjedhje për autoritete dhe anëtarë të Senatit Akademik të UT.

Sipas UT, kjo iu është bërë me dije mediave nga një grup personash, që në fakt janë ish-anëtarë të Komisionit Institucional të Zgjedhjeve (KIZ) në Universitetin e Tiranës.

Mund të lexoni gjithashtu:

Rektori Koni përgënjeshtron lajmin se Universiteti i Tiranës do të zhvillojë zgjedhje pa studentë: E paprecedentë


 

Etiketimet

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

TË FUNDIT

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?