Qeveria nuk njeh krizën, rrit numrin e të punësuarve në shtet për 2020-n

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në një kohë kur një pjesë e madhe e bizneseve për shkak të masave shtrënguese të qeverisë janë detyruar të shkurtojnë numrin e punonjësve, qeveria duket se do të rrisë numrin e të punësuarve në shtet.


Këtë tregon vendimi më i fundit i Këshillit të Ministrave me ndryshimet që i ka bërë vendimit që kishte marrë në fund të janarit të këtij viti “për përcaktimin e numrit të punonjësve me kontratë të përkohshme, për vitin 2020, në njësitë e qeverisjes qendrore”.

Në ndryshimet e fundit që i ka bërë vendimit për përcaktimin e numrit të punonjësve me kontratë përkohshme për vitin 2020 e ka rritur me mbi 800 punonjës.

Një pjesë e këtyre punonjësve, do të shkojnë për Agjencinë e Zhvillimit të Bujqësisë, ministrinë e Shëndetësisë si pjesë e Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore.


Etiketimet

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...


TË FUNDIT

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER