Sindikata e Punonjësve të Universiteteve kundër zgjedhjeve: Mospjesëmarrja e studentëve element komprometues, të shtyhen!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendimi për të zhvilluar zgjedhjet e reja për organet drejtuese në universitete më 12 qershor, pavarësisht situatës së krijuar në vend nga coronavirusi, ka shkaktuat debate të shumta mes përfaqësuesve të Ministrisë së Arsimit dhe vetë universiteteve.

Këtij debati i është bashkuar së fundmi Sindikata e Punonjësve të Universiteteve në Shqipëri, që përmes një njoftimi për mediat kërkon shtyrjen e këtyre zgjedhjeve nisur nga kushtet specifike ku ndodhet vendi prej më shumë se 2 muajsh.

Në njoftimin e SPUSH theksohet se data e zgjedhur për të mbajtur zgjedhjet nuk përkon aspak me periudhën e kthimit të studentëve në auditorë (qershor-gusht), çka i përjashton ata nga procesi zgjedhor, në përputhje me ligjin.

“Sindikata e punonjësve të universiteteve në Shqipëri, me bindje të plotë se zhvillimi i zgjedhjeve është jo vetëm detyrim ligjor, por edhe jetik për mbarëvajtjen e administrimit të universiteteve, e konsideron si një element komprometues të procesit zgjedhor, mospjesëmarrjen e studentëve. Në këtë mënyrë do të kërkonim rishqyrtimin e këtij urdhri për të gjetur një zgjidhje të përshtatshme ligjore”, thuhet në njoftim.

SPUSH rekomandon që zgjedhjet të zhvillohen në muajin shtator ose java e parë e fillimit të vitit të ri akademik 2020-2021 dhe për të shmangur ngërçin, nisur nga fakti se drejtuesve aktualë iu mbaron mandati më 30 maj, të caktohen drejtues të përkohshëm.

Mund të lexoni gjithashtu:

Zgjedhjet në Universitet, studentët kundërshtojnë votimin për rektorë e anëtarë senati në kohë pandemie

Studentët: Nëse nuk shtyhen, zgjedhjet në universitete do t’i çojmë në gjykatë


 

Etiketimet

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

TË FUNDIT

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?