Situata nga COVID-19, Ministria e Arsimit shtyn zgjedhjet në universitete

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministria e Arsimit ka anuluar datën 12 qershor të caktuar më herët për të mbajtur zgjedhjet e brendshëm në universitete. Në urdhrin e firmosur nga ministrja Besa Shahini thuhet se zgjedhjet në universitet shtyhen për shkak të gjendjes së fatkeqësisë natyrore të krijuar nga pandemia COVID-19, në  një datë tjetër që do të caktohet nga ministria.

Ministrja shton se me gjithë këtë shtyrje, duhet të vijojë puna për përgatitjen e zgjedhjeve, me qëllim mbajtjen e tyre menjëherë pas caktimit të një datë tjetër.

pd

Vendimi vjen pas një jave të mbushur me debate të shumta mes përfaqësuesve të arsimit të lartë pro dhe kundër mbajtjes së këtyre zgjedhjeve në situatën e pazakontë që po kalojmë, kur mungojnë studentët në auditorë.

Këta të fundit nga ana tjetër ishin shprehur kategorikisht kundër vendimit, duke e cilësuar të papranueshëm, madje sot, një përfaqësi studentësh të Qëndresa Qytetare kishin depozituar një padi kundër ministres së arsimit, Besa Shahini.

Mund të lexoni gjithashtu:

Sindikata e Punonjësve të Universiteteve kundër zgjedhjeve: Mospjesëmarrja e studentëve element komprometues, të shtyhen!

Studentët kundër zgjedhjeve në universitete: Përjashtohet e drejta jonë për të votuar

Studentët: Nëse nuk shtyhen, zgjedhjet në universitete do t’i çojmë në gjykatë


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...