Tensionet politike, ambasadorja e SHBA Yuri Kim takim me Ramën në kryeministri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim është takuar ditën e sotme me kryeministrin e vendit, Edi Ramën. Takimi mes tyre vjen pas zhvillimeve të fundit për prishjen e teatrit dhe protestës së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, protestë kjo e cila u mbështet edhe opozita e bashkuar.

Ky takim vjen në një situatë të tensionuar politike, ku opozita e bashkuar akuzon drejtpërdrejt kryeministrin Edi Rama për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Kryearti i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është shprehur se opozita do të vijojë rezistencën e saj me protesta deri në largimin përfundimtar të qeverisë së kryeministrit Rama.

Shefi i selisë pas takimit që zhvilloi sot me 18 ambasadorë të Bashkimit Evropian u shpreh skeptik sa i takon diskutimeve për reformën zgjedhore. Ai akuzoi Partinë Socialiste për mungesë vullneti dhe që sipas tij, PD-ja refuzon të bëhet fasadë në këtë proces.

“Nuk varet nga ne rikthimi në tryezë. Vullneti nuk shprehet me fjalë, por me vepra. më shumë se kurrë sot topi është në anën e PS. Qeveria nuk ka vullnet për reformë zgjedhore. Ajo ka refuzuar të gjitha propozimet tonë. Ne do shfrytëzojmë rastin më të afërt për zgjedhje të reja dhe me standarde për qytetarët shqiptarë”, tha kryedemokrati.


 

Etiketimet

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

TË FUNDIT

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?