Policia me “çimka”, deputetët kundër nismës. Lleshaj: S’mund të parandalojmë krimin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria kërkon t’i japë të drejtë Policisë së Shtetit që të kryeje përgjime ambientale gjë që e kishte materializuar në një projektligj. Komisioni për sigurinë Kombëtare mori sot në shqyrtim draftin e qeverisë ku ministri, Sandër Lleshaj me ngulm kërkoi miratimin sa më të shpejtë nën argumentin se pa këtë mekanizëm, Policia nuk mundet dot që të bëj parandalimin e krimeve.

“Kjo nevojë ka ardhur të nderuar deputet për arsye se Policisë shqiptare i mungojnë instrumentet për të ushtruar funksionin bazë të saj që është parandalimi. Parandalimi është atribut ekskluziv i policisë. Nëse ju nuk doni t’ia jepni, mos ia jepni po mos i kërkoni pastaj gjëra për të cilat nuk i keni dhënë instrumentet”, tha z. Lleshaj.

Por ngutësinë e qeverisë nuk e kishin deputetët e Komisionit të Sigurisë Kombëtare. Ndonëse të së njëjtës parti, drafti nuk kishte simpatinë e ligjvënësve të cilët shprehën disa rezerva.

“Të rrisësh dhe ti krijosh mundësinë një punonjësi policie çfarë do lloj grade që të krijojë mundësinë për të përgjuar në përgjime ambientale më duket që kemi të bëjmë me kalim të kompetencave të këtij organi”, u shpreh Xhemal Qefalia.

Si kundër argument ministri Lleshaj kishte krahasimin me punës së medias me ato që kërkon të bëj policia por sërish nuk i bindi deputetët.

“A ju ka bërë përshtypje të nderuar deputet që në mediat e Shqipërisë kemi përgjime ambientale të bëra nga përfaqësues të medias dhe që janë jashtë çdo lloj penalizimi”, tha ai.

“ Kushdo që përgjon në kundërshtim me ligjin, të gjithë janë në shkelje të ligjit. Dhe nëse ju si polici vazhdoni ta bëni këtë edhe ju të njëjtën gjë bëni, shkelni ligjin. Dhe tani që kërkoni ta bëni në ligj, kjo i ul vlerat e një shteti nomral. Nuk ka punë ministri të di se kush përgjohet. Ministri është person politik”, tha Qefalia.

Të njëjtat shqetësime që Kishte Komisioni i Sigurisë kishte paraqitur edhe Prokuroria e Përgjithshme nëpërmjet një opinioni, dërguar deputetëve. Për të marrë një përgjigje mbi shqetësimet që u ngritën, komisioni vendosi që shqyrtimi i projektligjit të vijonte pasi të merrte mendimin e Komisionit të Ligjeve, i cili ka si objekt edhe të drejtat e njeriut.


 

Etiketimet

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

TË FUNDIT

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?