Meta bën thirrje për protesta: Aleanca për Teatrin i hoqi maskën e fundit regjimit të dhunës kriminale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Ilir Meta i është rikthyer retorikës së ashpër kundër qeverisë aktuale, ndërsa ka bërë thirrje për protesta kundër atij që e quan regjim i dhunës kriminale.

Përmes një statusi në faqen e vet në Facebook, teksa kujton shpreh nderimin për kundërshtarët e regjimit komunist në burgun e Spaçit dhe Qafë Barit, të cilët siç shprehet thyen mitin e paprekshmërisë të regjimit kriminal dhe treguan se nuk mund të ishte i përjetshëm, kreu i shtetit bën një paralelizëm me protestuesit në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.

“Sot kur shohim ku ka rënë demokracia jonë, nderimi i vetëm që mund dhe duhet t’u bëjmë sakrificave të tyre është t’u bashkohemi lëvizjeve qytetare që po ngrihen në të gjithë vendin për të krijuar një front të bashkuar për rivendosjen e demokracisë përmes Zgjedhjeve të Lira e të Ndershme.
Qëndresa për 27 muaj e artistëve është kauza më fisnike e këtyre dekadave dhe shembull frymëzimi për të gjithë ata të cilët kanë dinjitet dhe e meritojnë lirinë.
Nderim zemërluanëve të Spaçit dhe Qafë Barit të cilët tronditën diktaturën më të egër të Evropës.
Nderim zemërluanëve të Aleancës të Mbrojtjes të Teatrit, të cilët fituan admirimin e mbarë Evropës për kauzën e tyre fisnike dhe i hoqën maskën e fundit regjimit të dhunës kriminale”, shkruan kreu i shtetit.

Presidenti e mbyll postimin me një thirrje të hapur për t’u ngritur në protesta për demokracinë.

“Kur ngrihet populli bie tirania! Liria fitohet dhe nuk dhurohet”, përfundon presidenti.


Etiketimet

Berisha akuzon ambasadoren Kim se po mbështet ‘prokurime direkte’

Berisha mesazh për Kim: As për 100 vjet s’do gjejnë prova ndaj meje Ish-kryeministri Sali Berisha është takuar me demokratët e Patosit në 31-vjetorin e themelit të degës së Partisë Demokratike....

Në Shqipëri rregullimi i dhëmbëve është itinerar i një pakete turistike

Turizmi dentar po zhvillohet gjithnjë e më shumë në Shqipëri. Përveç shërbimeve dentare, pacientëve u ofrohen paketa të mirëfillta turistike nga klinikat dhe agjencitë...

Banorët e Kievit nuk i tremben luftës

Pronarët e bizneseve, shkrimtarët, por edhe qytetarët e thjeshtë në Kiev vijojnë të ndjekin rutinën e përditshme, pavarësisht kërcënimit për një pushtim rus. Për poetin...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER