Juristi Logu: Projektligji për policinë vë në diskutim qëllimin kryesor të reformës në drejtësi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Juristi Marash Logu analizoi për Euronews Albania projektligjin e qeverisë për t’i dhënë më shumë kompetenca policisë së shtetit, projektligj i cili është kundërshtuar nga prokuroria.


Logu i vlerësoi se ndryshimet e kërkuara janë të pajustifikuara dhe mund të cenojnë dhe të drejtat e njeriut.

Sipas projektligjit të propozuar më 6 shkurt, mazhoranca synon të krijojë Komitetin Kombëtar të Politikave për Parandalimin dhe Luftimin e Krimit të Organizuar, i cili propozohet të drejtohet nga Ministri i Brendshëm dhe pjesë e tij të jenë edhe drejtuesit e Strukturës së Posaçme anti-Korrupsion (SPAK), Prokurori i Përgjithshëm dhe ministrat e Drejtësisë dhe Financave.

“Ky komitet, për mendimin tim është problematik sepse do kemi një strukturë që ka në varësi drejtuesin e SPAK-ut dhe Prokurorin e Përgjithshëm, duke vënë në diskutim qëllimin kryesor të reformës në drejtësi, që ishte pikërisht krijimi i pavarësisë së plotë të politikës dhe drejtuesve të prokurorisë,” – tha Logu, i cili kujtoi se edhe propozimi për përgjimet është problematik dhe cenon të drejtat e njeriut.

“Shqipëria ka kuadër të plotë ligjor se si mund të realizohen përgjimet dhe duket e pakuptimtë se cila ka qenë nevoja që t’i jepet e drejta për të përgjuar çdo drejtuesi vendor dhe qendror të policisë pa qenë nën kontrollin e prokurorisë dhe gjykatës,” – u shpreh Logu duke vënë në diskutim faktin se me këtë mund të ketë abuzime pasi mund të vihen në përgjim edhe funksionarë të lartë të shtetit.

Logu foli më tej edhe për praktikën e Kryeministrit Rama për t’i njoftuar vendimet e tij me rrjetet sociale përpara botimit të tyre në Fletore Zyrtare ndërsa masat kufizuese nën pandemi i cilësoi si shqetësuese.

 

Lexoni gjithashtu:

Nisma për përgjimet e Policisë së Shtetit, deputetja Xhina: Ky ligj ka nevojë për sqarim publik


Etiketimet

‘Një ferr i vërtetë’, Zelenski: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë se e ka kthyer rajonin lindor të Donbasit në "ferr", ndërsa luftimet intensive atje vazhdojnë, raporton BBC. Duke...

Mercedesi i rrallë i 1955 shitet në ankand me çmim rekord

Një Mercedes jashtëzakonisht i rrallë ka thyer rekordin botëror duke u bërë makina më e shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ndonjë ankand, sipas...

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...


TË FUNDIT

‘Një ferr i vërtetë’, Zelenski: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë se e ka kthyer rajonin lindor të Donbasit në "ferr", ndërsa luftimet intensive atje vazhdojnë, raporton BBC. Duke...

Mercedesi i rrallë i 1955 shitet në ankand me çmim rekord

Një Mercedes jashtëzakonisht i rrallë ka thyer rekordin botëror duke u bërë makina më e shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ndonjë ankand, sipas...

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER