Banda e Avdylajve kërcënoi me jetë punonjësit e burgut 313-të

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dokumente të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm tregojnë se 5 anëtarë të bandës së Avdylajve kërcënuan me jetë punonjësit e burgut 313-të për shkak të detyrës.

Më 23 maj, Astrit e Altin Avdyli, Hajri Seferi, Saimir Gjepali dhe Giovanni Di Cosimo (njohur edhe si Giovanni Petrone) kundërshtuan kontrollin rutinë të qelisë duke kërcënuar dhe ofenduar oficerët e burgut.

Pamjet filmike dhe informacionet e mbledhura nga Shërbimi i Brendshëm tregojnë se gjatë momentit kur punonjësit e burgut kanë konstatuar se të arrestuarit po mundoheshin të hidhnin nga qelia një celular janë përplasur me ta.

Përveç përplasjes fizike, oficerët janë ofenduar dhe kërcënuar me jetë me kërcënime të tipit: “A e din se kush jemi ne…”; “Nuk kontrolloni dot Avdylajt ju…”; “Për 10 ditë unë jam jashtë! Mbaje mend fytyrën time! Do takohemi!”; “Do t’ju qërojmë! Do t’ju heqim qafe!”; “Do t’ju vrasim e presim ju që po na ngacmoni… nuk kontrolloni dot Avdylajt ju”.

Konflikti në fjalë, i ndodhur një javë më parë, ka sjellë edhe një përplasje mes institucioneve pasi Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve kërkoi vendosjen për 3 muaj në mbikëqyrje të rreptë të të pestë të arrestuarve, kjo me argumentin se veprimet e tyre ishin të qëllimshme për të nxitur revoltë dhe për t’i mundësuar të arrestuarve të tjerë të zhduknin celularët.

Në fakt autoritetet konstatuan në një qeli tjetër pjesë celulari të dëmtuara, ndërsa në momentin e përplasjes nga qelitë ngjitur ka pasur kore dhe thirrje kundër policisë.

Mirëpo Gjykata e Tiranës vendosi pasditen e së premtes të rrëzojë vendimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Agrim Ismaili për t’i vënë në izolim 5 të paraburgosurit duke arsyetuar se ndaj tyre më parë ishte vendosur një masë ndëshkuese nga administrata e burgut 313-të dhe se “të arrestuarit nuk mund të ndëshkohen dy herë për të njëjtin fakt penal”.

Vëllezërit Avdylaj, Saimir Gjepali dhe Hajri Seferi janë pjesë e çështjes së njohur si “Vol-Vo 4” dhe “Dosja 339”, ku bashkë me persona të tjerë akuzohen për trafik droge si grup i strukturuar kriminal.

Nga përgjimet e tyre, biseda me funksionarë politikë i kanë përfshinë ata edhe në akuzat e shitblerjes së votave.

Ndërkohë Giovanni Di Cosimo konsiderohet si kreu i një grupi mafioz në Bari. Ai u arrestua një vit më parë në Durrës, ndërsa në muajin shkurt Operacioni Forca e Ligjit i sekuestroi një fabrikë prodhimi produktesh plastike, 12,500 metra katrorë tokë, 4 makina dhe dy llogari bankare me rreth 5 milionë lekë.

 

Lexoni gjithashtu:

Kundërshtuan kontrollin në qeli, autoritetet e burgjeve kërkojnë mbikëqyrje të veçantë për Avdylajt


 

Etiketimet

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

TË FUNDIT

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?