Nuk ka dakordësi në Këshillin Politik, opozita akuzon mazhorancën se refuzoi të gjitha propozimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Për të tretin takim radhazi në Këshillin Politik çështja e implementimit të teknologjisë në zgjedhje ka minuar të gjitha diskutimet për çështjet e tjera. Opozita pretendoi se propozimet e paraqitura janë refuzuar nga mazhoranca.


Oerd Bylykbashi tha se pavarësisht kërkesave socialistët nuk heqin dorë nga modeli i 30 qershorit “vetë mbush kutitë, vetë numëro, vetë shpall rezultatin”.

Petrit Vasili shtoi se qëllimi i socialsitëve është legjitimimi i modelit të 30 qershorit me parimin socialist më e rëndësishme është të votohet “pa për të numëruar, numërojmë vetë”.

“Kemi bërë propozime për të garantuar votën e shqiptarëve, vota e tyre të jetë e paprekur dhe rezultati të jetë i paprekur,” – theksoi Bylykbashi teksa këmbënguli se të gjitha propozimet e tyre janë refuzuar.

“Qeveria që ka mundësuar zhvillimin e koncesioneve më të mëdha në histori nuk është në gjendje të garantojë 5,000 qendra votimi me sistem identifikimi biometrik,” – ironoizoi Vasili.

Dy përfaqësuesit e opozitës theksuan se kërkesa themelore për hetimin e krimeve zgjedhore nuk është përmbushur.

Prej janarit të këtij viti reforma zgjedhore është vendosur të diskutohet paraprakisht jashtë parlamentit në një tryezë politike të ndërmjetësuar nga partitë kryesore të vendit me marrëveshjen që produkti i saj të mos tjetërsohet kur të kalojë më pas për votim në Kuvend.

Më parë objektivi i reformës ishte 15 marsi, por pas pandemisë së COVID-19 punimet e Këshillit Politik u zvarritën dhe së fundmi ky afat është vendosur për 31 majin.Etiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...