Nuk ka dakordësi në Këshillin Politik, opozita akuzon mazhorancën se refuzoi të gjitha propozimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Për të tretin takim radhazi në Këshillin Politik çështja e implementimit të teknologjisë në zgjedhje ka minuar të gjitha diskutimet për çështjet e tjera. Opozita pretendoi se propozimet e paraqitura janë refuzuar nga mazhoranca.

Oerd Bylykbashi tha se pavarësisht kërkesave socialistët nuk heqin dorë nga modeli i 30 qershorit “vetë mbush kutitë, vetë numëro, vetë shpall rezultatin”.

Petrit Vasili shtoi se qëllimi i socialsitëve është legjitimimi i modelit të 30 qershorit me parimin socialist më e rëndësishme është të votohet “pa për të numëruar, numërojmë vetë”.

“Kemi bërë propozime për të garantuar votën e shqiptarëve, vota e tyre të jetë e paprekur dhe rezultati të jetë i paprekur,” – theksoi Bylykbashi teksa këmbënguli se të gjitha propozimet e tyre janë refuzuar.

“Qeveria që ka mundësuar zhvillimin e koncesioneve më të mëdha në histori nuk është në gjendje të garantojë 5,000 qendra votimi me sistem identifikimi biometrik,” – ironoizoi Vasili.

Dy përfaqësuesit e opozitës theksuan se kërkesa themelore për hetimin e krimeve zgjedhore nuk është përmbushur.

Prej janarit të këtij viti reforma zgjedhore është vendosur të diskutohet paraprakisht jashtë parlamentit në një tryezë politike të ndërmjetësuar nga partitë kryesore të vendit me marrëveshjen që produkti i saj të mos tjetërsohet kur të kalojë më pas për votim në Kuvend.

Më parë objektivi i reformës ishte 15 marsi, por pas pandemisë së COVID-19 punimet e Këshillit Politik u zvarritën dhe së fundmi ky afat është vendosur për 31 majin.


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...