Ardian Çapja dyshohet se u qëllua me snajper nga një kodër përballë biznesit të tij

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ardian Çapja dyshohet se u qëllua me snajper nga një kodër rreth 700 metra në lujglindje të biznesit të tij në Elbasan.

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati, raportoi nga Elbasani se autoritetet dyshojnë se atentatorët e kanë ruajtur në distancë 55-vjeçarin Çapja dhe më pas rreth orës 9:30 minuta të së hënës e kanë qëlluar në shpatull me një pushkë snajper.

Pasi është qëlluar, Çapja është rrëzuar përtokë duke lënduar dhe pjesën e kokës. Sidoqoftë ai i ka mbijetuar atentatit dhe i është nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale.

Ndërkohë atentatorët janë larguar me një makinë në periferi në drejtim perëndimin për nga zona e Fushë-Mbretit, rreth 3 kilometër larg nga vendngjarja.

Autoritetet po mundohen të kuptojnë përmes pamjeve filmike itinerarin që ata kanë ndjekur.

Çapja aktualisht mbetet i shtruar nën masa të rrepta sigurie në Spitalin Universitar të Traumës në Tiranë.

Dyshimet e policisë për arsyet e atentatit janë për konflikte të vjetra që kanë shoqëruar prej vitesh familjen Çapja.

Në vitin 2017 Çapja ka qenë shënjestër edhe i dy atentateve të tjera. Familja e tij është e njohur për përplasje me grupe të tjera të Elbasanit ndërsa në muajin shkurt policia i kërkoi justifikimin e pasurisë.

 

Lexoni gjithashtu:

Ardian Çapja i mbijeton atentatit të tretë, policia masa të forta sigurie në spital

Brenda javës OFL-ja ka dërguar 9 kërkesa te subjektet problematike për justifikim të pasurisë


Etiketimet

81% apo 92%? Ish-ministrja debaton me zv.kryetaren e PD për borxhin publik

Ish-ministrja e Financave, Anila Denaj thotë se niveli i borxhit publik është 80.1% dhe jo 84% siç deklaron Presidenti. Deputetja e PS tha se në...

Banorët e 5 Majit: Të prishen banesat kur të zgjidhet strehimi

Banorët e lagjes 5 Maji kërkojnë të mos prishen banesat derisa të bëhet marrëveshja me bashkinë. Sipas tyre puna e IKMT-së duhet të pezullohet derisa...

Një zë i ri në vend të Kadaresë për çmimin Nobel

Akademia e Shkencave prej vitesh propozon të njëjtin emër si kandidat për çmimin Nobel të letërsisë, Ismail Kadarenë. Por Kadare nuk është shkrimtari i vetëm...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER